Penguenler Uçaktan Korkar mı?

-A A +A

Buz örtüsüyle kaplı Antarktika'da bile trafik yoğunluğu var. Burada, araştırma kamplarına malzeme taşıyan, araştırmacıları getirip götüren ya da araştırma uçuşları yapan uçaklar ve helikopterleri sık sık görmek olası. Ayrıca, turizm acentaları da buraya turistik turlar düzenlemeye başladılar. Her yıl on binden fazla turist, uçaklarla Antarktika kıtasını görmeye geliyor.

Bilim adamları ve çevreciler, Antarktika ve çevresinde uçuş yapan hava araçlarının sayısının artmasının, bu bölgedeki canlıların yaşamlarını etkileyebileceğini düşünüyorlar. Geçtiğimiz yıl, bölgede uçuş yapan İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri uçaklarının pilotları, burada gözledikleri ilginç bir olaydan söz etmişlerdi.

Üzerlerinden uçak geçtiğinde, penguenler tıpkı domino taşları gibi birbirlerine çarparak sırt üstü yere düşüyorlardı. Bu haber, geniş yankı uyandırmıştı. Bunun üzerine, Richard Stone adlı bir araştırmacı, olayı araştırmak üzere Antarktika'ya gitmiş. Stone, penguenlerin uçak geçerken sanıldığı gibi birbirlerinin üzerine devrilmediklerini; yalnızca, susarak gürültü geçene kadar beklediklerini gözlemlemiş. Yuvalarını beklemek zorunda olmayan penguenlerse kaçarak gürültüden uzaklaşmaya çalışıyorlarmış.

Benzer İçerik

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.