Bilim Adamları

-A A +A

Soren Sorensen (Soren Peter Lauritz Sorensen)

Kitap Kategori: 

Asitlerin ve Bazların Babası... Çok iddialı bir cümle mi oldu acaba? Gelin yazıyı okuyunca buna siz karar verin

Isaac Newton Kimdir?

Kitap Kategori: 

Galile öldü; Newton doğdu. Bu iki dehanın aralarında ortalama bir yaşam süresi var; ama onlar arasında bu rastlantının ötesinde bağlantılar vardır. her şeyden önce Newton'un kendi çalışmalarına Galileo'nun bıraktığı noktadan başladığını, yani bu ikisinin arasında bir geçiş aşaması oluşturan üçüncü bir kişinin bulunmadığını biliyoruz.

Arşimet (Archimedes) Kimdir?

Kitap Kategori: 

ARŞİMET (M.Ö 287-212)

Hamama girdi; çıktığında tarihe geçmişti. Suyun kaldırma prensibini gözler önüne serip, geometriyi hallaç pamuğu gibi attı.

"Fizikle matematiği başarıyla harmanlayan Arşimet, kendisinden en az 2 bin yıl sonra yaşayan ve matematiksel fiziğin babası olarak gösterilen Newton ile eşdeğerdir."
Alfred North Whitehead (Matematikçi ve Filozof)

Öklid (Euclid) - Geometrinin Babası

Kitap Kategori: 

Geometrinin babası / ÖKLİD (M.Ö 323- M.Ö 283)

"Doğanın kanunları, Tanrı'nın matematiksel düşünceleridir." Öklid

Hipokrat (Hippocrates) - Tıbbın Babası

Kitap Kategori: 

  • İstanköy'de (Kos) doğdu, bumda hekim oldu ve burada öldü.
  • Hastalıkların tedavisinde temizliğin ve dinlenmenin önemine dikkat çekti.
  • İnsan vücudun içindeki kan, lenf ve safra gibi sıvıların (dört unsur olarak bilinir) dengesinin bozulması ile vücut dengesinin bozulduğunu ve hastalıkların baş gösterdiğini savundu.
  • Hastalıkların doğaüstü olayların değil, çevre faktörlerinin sonucu ortaya çıktığını savunan ve zatüıre, epilepsi (sara) hastalıklarının belirtilerini ilk tanımlayan hekim oldu.

Georg Simon Ohm

Kitap Kategori: 

Georg Simon Ohm, 1789 yılında Almanya'da dünyaya gelmiştir. Bir çilingirin oğlu olan George Simon Ohm babasının yanında çalışırken matematik ve fen bilimleri eğitimi almıştır. Köln'deki Cizvitler Kolejinde ve Berlin Harp Okulunda matematik ve fizik öğretmenliği yapan Ohm, öğretmenlik yaparken laboratuvarında, bir iletkenden geçen elektrik enerjisinin iletkenin dik kesit alanı ile doğru, uzunluğuyla ters orantılı olduğunu buldu. Bu deney sonuçları oldukça büyük bir gelişmeydi. Çünkü elektrik devrelerinin daha iyi anlaşılmasının başlangıcını oluşturuyordu.

Rachel Louise Carson

Kitap Kategori: 

RACHEL LOUISE CARSON (Reyçıl Luiz Karsın, 1907-1964)

İbnü'l Heysem (İbn-i Heysem)

Kitap Kategori: 

IBN-I HEYSEM (965-1039)

965 yılında Basra'da doğdu. Batılı kaynaklarca Alhazen adıyla anılan ünlü Arap bilim adamı İbnü’l-Heysem’dir. Tam adı Ebu Ali el-Hasan İbnü’l-Heysem’dir.  Matematik, astronomi tıp ve fizik alanlarında çalışmalar yaptı. İbn-î Heysem, optik (fizik biliminin ışık olaylarını inceleyen kolu) alanında yaptığı çalışmaları ile ün salmıştır.

Harezmi (El-Harezmi)

Kitap Kategori: 

Tam adı Ebû Ca’fer Muhammed b. Mûsâ el-Hârezmî’dir. İsmi Batı kaynaklarında Alkarismi, Algoritmi, Algorismi veya Algorism şeklinde geçer. Yaşamıyla ilgili bilgiler hayli az olsa da Bağdat’ta yaşadığı ve 9. yy’da Halife Me‘mun’un emriyle inşa edilen, zamanın en büyük ve ileri bilim merkezi olan Beytü’l-Hikme’nin (Bilgelik Evi) bir üyesi olduğu ve burada yöneticilik yaptığı kesin olarak biliniyor. Bugün bildiğimiz eserlerini Beytü’l-Hikme’de yazarak Halife Me‘mun’a sunmuştur. Hârezmî önemli bir gökbilimci ve büyük bir matematikçidir.

Galileo Galilei

Kitap Kategori: 

GALILEO GALILEI (Galile, 1564 - 1642)

400 yıl önce kendi icadı olan teleskopla kâgıt üzerine düürdügü Güneş lekelerini gözlemlemiştir. Belirli zaman aralıklarıyla yaptığı gözlemlerde Güneş lekelerinin aynı yöne doğru kaydığını fark etmiştir. Böylece Güneş’in ‘’kendi ekseni etrafında dönme hareketi’’ yaptığı sonucuna ulaşmıştır. Galileo’den sonra yapılan araştırmalar Güneş’in kendi ekseni etrafında saat yönünde döndügünü kanıtlamıştır.

Henry Moseley

Kitap Kategori: 

Moseley’in yaşam öyküsü, 23 Kasım 1887’de İngiltere’nin güney sahillerinde Weymouth (Veymut) kentinde başladı. Moseley’in babası Oxford Üniversitesinde anatomi profesörüydü. Moseley de aynı üniversitenin fizik bölümüne kaydoldu ve 1910 yılında, 23 yaşlarında doktora derecesini aldı. Daha sonra Profesör Ernest Rutherford’un seçtiği gençlerden biri olarak onun yanında çalışmaya başladı. Rutherford, çevresinde gelecek vaat eden gençleri topluyor ve onları atom fiziğinin yanıt bekleyen acil sorunları üzerine yönlendiriyordu.

Aziz Sancar

Kitap Kategori: 

8 Eylül 1946, Mardin’in Savur ilçesinde doğdu. Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır.

Walther Flemming

Kitap Kategori: 

Walther Flemming (1843-1905)

Mitozun günümüzün teknolojisiyle çekilmiş fotoğraflarından yaklaşık 135 yıl önce Walther Flemming, 1882 yılında mikroskopla yaptığı gözlemler sonrası mitoza ait ilk çizimleri yayımlamıştır.

Alman biyolog ve sitogenetiğin kurucusudur.

Hücre döngüsü, ilk defa 1882 ‘de Walther Flemming tarafından geliştirilen boyama sistemi ile gözlenmiştir.

Emmy Noether - Kadın Matematikçi

Kitap Kategori: 

Emmy Noether - Kadın Matematikçi

Emmy Noether 1892-1835 yılları arasında yaşamıştır.

Almanya'da doğan ve bir Yahudi olan Emmy Noether kadın olması nedeniyle üniversite eğitimini ertelemek zorunda kaldı. Doktorasını tamamladıktan sonra yine kadın olması sebebiyle Göttingen Üniversitesi'nde "resmi olmayan" öğretim üyesi olarak işe başladı, fakat Yahudi olduğundan 1933 yılında bu işini kaybetti.

Sofia Kovalevskaya - Kadın Matematikçi

Kitap Kategori: 

Sofia Kovalevskaya - Kadın Matematikçi

Sofia Kovalevskaya 1850-1891 yılları arasında yaşamıştır.

Sayfalar

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.