Fen ve Teknoloji (Fen Bilimleri)

-A A +A

Fen ve Teknoloji (Fen Bilimleri)

Işık ve Renkler Simülasyonu

Tek renk ışığın algılanması, beyaz ışığın renklere ayrılması ve ana renkleri gösteren güzel bir simülasyon. Renk karışımlarını da gösterebilirsiniz. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığı karıştırarak gökkuşağı yapın. Tek renkli hüzme ya da beyaz ışık filtesinin dalga boyunu değiştirin.

Basit Makineler - Kaldıraçlar (Denge Hareketi) Simülasyonu

Basit makinelerden kaldıraçlar için hazırlanmış çok güzel bir simülasyon. PC/Mobil uyumlu bir simülasyon. PhET ekibi tarafından hazırlanmıştır. İster ders anlatırken isterseniz ders çalışırken faydalanabilirsiniz.

Yiyecek ve İçeceklerdeki Asitleri Öğrenelim

Günlük yaşamda tükettiğimiz yiyeceklerde hangi asitler var? Meyvelerde, zeytinyağında, yoğurtta. Bunları öğrenmek için küçük bir etkinlik. Soldaki resimler ile sağdaki asitleri eşleştiriniz. Bunun için soldaki resimleri sağdaki asit isimlerinin üzerine sürükleyip bırakınız...

Bölüm 2: Sıvı Basıncı Ders Notu - Konu Özeti 1

Kitap Kategori: 

Sıvı Basıncı - Sıvılarda Basınç

Sıvılarda Basınç

Katılarda olduğu gibi sıvılar da cisimlere basınç uygular. İçerisine konulduğu kabın şeklini alan ve akışkan bir yapıya sahip olan sıvılar, kapta temas ettikleri tüm yüzeylerde ve sıvı içindeki her noktada basınç oluşturur.

Maddenin Halleri ve Hal Değişimi Simülasyonu / Animasyonu

Maddenin halleri ile ilgili hazırlanmış bir simülasyon/animasyon/benzetim. pHET tarafından oluşturulmuş içerik. Maddenin halleri, hal değişimi ve tanecikler arası etkileşimi göstermek ve öğretimi için güzel bir çalışma...

6.Sınıf - Maddenin Tanecikli Yapısı Kavram Bulmaca

6.Sınıf Fen Bilimleri dersi Madde ve Isı ünitesi Maddenin Tanecikli Yapısı konusu ile ilgili kavram bulmaca (kelime avı). Kavramların öğrencilerin akıllarında kalıcılığını artırmak amacıyla hazırlanmış bir etkinliktir.

Bölüm 1: Basınç Nedir? Katılarda Basınç Ders Notu - Konu Özeti 1

Kitap Kategori: 

Katılarda Basınç

Sivri uçlu çivilerden oluşan bir tahta üzerinde yürüyen kişilerin bunu nasıl yapabildiklerini hiç düşündünüz mü? Sivri uçlu çivilerden oluşmuş bir tahtada yürüyerek gösteri yapan insanlar, nasıl olur da acı çekmeden durabilir? Bu olayı fen bilimlerinde basınç kavramıyla açıklayabiliriz.

8.Sınıf - 3.Ünite: Basınç

Kitap Kategori: 

Basınç

Bu ünitede öğrencilerin; katı, sıvı ve gaz basınçlarını ve bu basınçları etkileyen faktörler hakkında bilgi ve beceriler kazanmaları, aynı zamanda basıncın günlük hayattaki uygulamalarını fark etmeleri amaçlanmaktadır.

Bölüm 3: Enerji Dönüşümleri Ders Notu - Konu Özeti 1

Kitap Kategori: 

Enerji Dönüşümleri

Örneğin masanın ucunda duran bardak, konumundan dolayı bir potansiyel enerjiye sahiptir. Bu bardak bir şekilde masadan düşmeye başlarsa sahip olduğu potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşür.

Pascal Prensibi ile Hidrolik Sistem Yapımı

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Bu deneydeki amaç; Bir kaptaki sıvının serbest yüzeyine uygulanan basıncın bu sıvı tarafından nasıl iletildiğini araştırmak (Pascal Prensibini araştırmak).

Sayfalar

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.