Ders Notları

-A A +A

Derslerle ilgili ders notları...

Bölüm 1: Hücre Ders Notu - Konu Özeti 1

Kitap Kategori: 

Hücre

HÜCRE

Geçmişten Günümüze Hücre

Bilim insanları yıllar boyunca hücre ile ilgili çalışmalar yaptılar, çalışmalarını birbirleriyle paylaştılar ve hücre ile ilgili bilinenler her geçen gün arttı. Hücre ve mikroskop alanlarında kilometre taşı sayılan çalışmalar kronolojik sırasıyla şu şekildedir:

7.Sınıf - 2.Ünite: Hücre ve Bölünmeler

Kitap Kategori: 

Hücre ve Bölünmeler

Bu ünitede öğrencilerin; hayvan ve bitki hücrelerini ayırt edebilmesi, hücre-doku-organ-sistem ve organizma ilişkisini kavraması amaçlanmaktadır. Ayrıca mitoz ve mayoz bölünme aşamalarını tanımlayabilmeleri, üreme hücrelerinin oluşumunu, mitoz ve mayoz arasındaki farklılıkları kavramasına ilişkin bilgi ve beceriler kazanmaları amaçlanmaktadır.

Bölüm 5: Boşaltım Sistemi Ders Notu - Konu Özeti 1

Kitap Kategori: 

Boşaltım Sistemi

Boşaltım Sistemi

Boşaltım

Besin içeriklerinin kullanılmasından sonra kalan su ve madensel tuzlar ile karbon dioksit gazı, üre, ürik asit gibi zararlı ve atık maddelerin vücudumuzun sağlığı için vücut dışına atılması gerekir. Bu olaya boşaltım ve boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme de boşaltım sistemi adı verilir.

Bölüm 4: Solunum Sistemi Ders Notu - Konu Özeti 1

Kitap Kategori: 

Solunum Sistemi

Hücrelerimize gerekli olan enerjiyi sağlamak için havadan oksijenin alınıp, vücuda zararlı olan karbondioksidin havaya verilmesi olayına, solunum denir.

Bölüm 3: Dolaşım Sistemi Ders Notu 1

Kitap Kategori: 

Dolaşım Sistemi

Vücudumuzda kan, damarlar ve kalpten oluşan sisteme dolaşım sistemi adı verilir. Kan, damar adı verilen ve tüm vücudu saran yapılarla vücudun her yerine taşınır.

Bölüm 2: Sindirim Sistemi Ders Notu 1

Kitap Kategori: 

Sindirim Sistemi

Yaşamımızı devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyacımız vardır ve bu enerjiyi yediğimiz besinlerden karşılarız. Vücuda alınan büyük moleküllü besin içeriklerinin hücrelerimiz tarafından kullanılabilecek kadar küçük parçalara ayrılmasına sindirim denir.

Bölüm 1: Destek ve Hareket Sistemi Ders Notu 1

Kitap Kategori: 

Destek ve Hareket Sistemi

İskeletimizi oluşturan kemikler ve eklemler ile vücudumuzda bulunan kaslar destek ve hareket sistemini oluşturur.

6.Sınıf - 2.Ünite: Vücudumuzdaki Sistemler

Kitap Kategori: 

Vücudumuzdaki Sistemler

Bu ünitede öğrencilerin; destek ve hareket, sindirim, dolaşım, solunum ve boşaltım sistemlerine ait yapı ve organlara ilişkin bilgi ve beceriler kazanmaları amaçlanmaktadır.

Vücudumuz birçok sistemin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Sağlığımız için bu sistemlerin bir arada düzenli ve birbirleriyle uyumlu olarak çalışması gerekmektedir.

Bölüm 2: Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri Ders Notu 1

Kitap Kategori: 

Gök Cisimleri

Yıldızlar

Yıldızlar arasındaki boşlukta bulunan toz ve gazın birlikte oluşturduğu devasa buluta bulutsu (nebula) adı verilir. Bulutsular, patlayan yıldızlardan saçılan maddeyi içinde barındırır ve koşullar sağlandığında bu maddelerden yeni yıldızlar oluşur.

Bölüm 1: Uzay Araştırmaları

Kitap Kategori: 

Uzay Araştırmaları

UZAY GÖZLEMLERİ VE GÖZLEM ARAÇLARI

Teleskoplar

7.Sınıf - 1.Ünite: Güneş Sistemi ve Ötesi

Kitap Kategori: 

Güneş Sistemi ve Ötesi

Bu ünitede öğrencilerin; Güneş sistemini ve Güneş sisteminde bulunan gök cisimlerini ve birbirleriyle olan ilişkileri tanımaları, teleskobun önemli bir gözlem aracı olması münasebetiyle gök bilimdeki önemini kavramaları ve teknoloji boyutu dikkate alınarak uzay araştırmalarının sağladığı katkılar hakkında bilgi ve beceriler kazanmaları; uzay kirliliğinin sebeplerini tartışmaları; Türk-İslam bilim insanlarının uzay araştırmalarına yaptıkları katkıları anlamaları; yıldız, yıldız çeşitleri, takımyıldızlar, galaksileri tanımaları hedeflenmektedir.

F.6.1.2. Güneş ve Ay Tutulmaları Ders Notu - Ders Özeti

Kitap Kategori: 

Güneş ve Ay Tutulmaları

Güneş ve Ay Tutulmaları

Güneş Tutulması

Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girerek Güneş’i örtmesi sonucu gözlenen doğa olayı Güneş tutulması olarak adlandırılır. Güneş tutulması Ay’ın yeni ay evresinde gerçekleşir. Bir yılda yaklaşık 3 ya da 4 Güneş tutulması gerçekleşir. Ama bu tutulmalar Dünya üzerinde farklı farklı konumlarda gözlemlenir.

F.6.1.1. Güneş Sistemi Ders Notu - Ders Özeti

Kitap Kategori: 

F.6.1.1. Güneş Sistemi

Güneş Sistemi

6.Sınıf - 1.Ünite: Güneş Sistemi

Kitap Kategori: 

Bu ünitede öğrencilerin; Güneş sistemini ve Güneş sisteminde bulunan gök cisimlerinin birbirleriyle olan ilişkilerini tanımaları, Güneş ve Ay tutulmalarına ilişkin bilgi ve becerileri kazanmaları hedeflenmektedir.

F.5.1.3. Ay’ın Hareketleri ve Evreleri Ders Notu - Ders Özeti 2

Kitap Kategori: 

Ay'ın Hareketleri ve Evreleri

Ay’ın Hareketleri

Dünya’nın kendi etrafında dönme hareketi yaptığını Güneş’in etrafındaysa dolanma hareketi yaptığını öğrenmiştik.

Ay’da Dünya gibi hareket ediyor mudur?

Sayfalar

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.