Penicillin Nedir? Penicillini Kim Keşfetti?

-A A +A

Penicillin Nedir?

Mantar çeşitleri yardımıyla elde edilen bakteri kaynaklı hastalıklarda kullanılan bir antibiyotiktir. Doğal penicilline benzil penicillin denir. Fakat günümüzde yarı yapay olarak üretilmektedir.

Bakteriler özelliklede penicilline karşı hassasiyet gösterirler. Penicillin direkt bakterinin hücre duvarını bozarak etki eder. Ağız ile alınan penicillin tam etki göstermez çünkü sindirim sisteminde görevli olan bakteriler vardır. Penicillinin etkisi bozulur. Bu nedenle kas veya damar içine özelliklede aç karnına verilmektedir. Bu sayede yüzde yüz etki gösterir. Aç karnına olması da vücuda kolayca yayılabileceği anlamına gelmektedir. Beyin omurilik sıvısına, eklem sıvısına, göz içi sıvısına, kalp ve akciğer zarı boşluğundaki sıvılar iltihaplandığı zaman geçirgenlik özellikler artar ve normalde bu alanlara ulaşamayan penicillin bu sayede ihtiyaç duyulan bölgeye rahatlıkla gidebilmektedir. Tedaviye başlayan kişinin derisinde, akciğerlerinde, karaciğerinde, safra ve bağırsaklarında penicillin saptanır. Böbrekle bazen de safra ile vücuttan atılmaktadır. Damar yolu ile verilen penicillin kolay atıldığından vücutta daha uzun süre duracak penicillin üretimi yapılmıştır. Kusması ve bulantısı olan hastalara hemen uygulanmaktadır.

Pnömokok, meningokok, gonokok, streptokok, stafilokok isimli bakterilerde etki sağlar. Bazı bakteriler penicilline karşı penicillinaz maddesi üreterek penicillini etkisiz hale getirebilmektedirler. Penicillini Kim Keşfetti? Sir Alexander Fleming listenin çok çok altlarındadır. Kuzey Afrika'nın Bedoin kabilesinin üyeleri bin yıldan fazla bir süredir eşek koşumlarının üzerindeki küfleri merhem yapımında kullanmaktadırlar. 1897’de Ernest Duchesne adında genç bir Fransız doktor, ahırcı Arap çocukların rutubetten küflenmiş semerleri, nasıl semer sıyrıklarını tedavi etmek için kullandıklarını gözlemleyerek bunu yeniden keşfetti. Küfün Penicillium glaucum olduğunu saptadığı eksiksiz bir araştırma yaptı, küfü kobaylardaki tifo tedavisinde kullandı ve Ecoli bakterisi üzerindeki yıkıcı etkisini fark etti. Bu sonradan penicillin olarak adlandırılan şeyin neye yaradığının klinik olarak ilk test edilişiydi. Bunu tez olarak sundu ve daha derin bir araştırmanın gerekliliğini ileri sürdü, fakat Institut Pasteur tezin teslimini bile kabul etmedi; belki de bu, Ernest Duchesne'nin henüz 23 yaşında ve tamamen silik bir öğrenci olmasından kaynaklanmıştı. Araya askerlik hizmeti girdi ve 1912'de kimse bilmeden -sonraları kendi buluşunun tedavi edebileceği bir hastalık olan- tüberkülozdan öldü. Kıymeti ölümünden çok sonra, Sir Alexander Fleming'in penicillinin antibiyotik etkisini yeniden keşfiyle aldığı Nobel Ödülü'nün beş yıl ardından, 1949'da anlaşıldı. Fleming "penicillin" kelimesini 1929'da icat etti. Penicillium rubrum olarak tanımladığı bir tür, küfün antibiyotik özellikler gösterdiğini şans eseri fark etti. Aslında türleri karıştırdı. Bu küf seneler sonra Charles Thom tarafından, Penicillium notatum olarak doğru tanımlandı. Küfün başlangıçta Penicillium olarak adlandırılmasının nedeni mikroskopla bakılınca spor üreten kollarının minicik boya fırçalarına benzetilmesiydi. Yazarların kullandığı fırçaların Latincesi Penicillum'dur ve İngilizcede kurşun kalem anlama na gelen "pencil" kelimesi de buradan gelir. Aslında, Penicillium notatum küf hücrelerinin korkunç bir şekilde çok daha fazla benzediği şey, insanın el kemikleridir. Hangi Peynirler Penicillin İçerir? İngiliz Stilton peyniri, rokfor, mavi Danimarka peyniri, Gorgonzola, Camambert peyniri, Limburger ve bri peynirleri penicillin içerir. Kaynak: Cahillikler Kitabı, NTV yayınları, saglık.com

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.