Renkli Sabunların Köpüğü Neden Renkli Değildir?

-A A +A

Kitap Kategori: 

Evlerimizdeki farklı renklerdeki sabunların hangi renk olurlarsa olsunlar hep beyaz renkte köpükleri olduğunu tek köpüklerinde gök kuşağı renginde olduğunu fakettiniz mi? Sabunun rengine ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Sabunu suyla ilk karıştırdığımızda baloncukların altında kalan sudaki sabunun rengini görebiliriz. Sabuna renk veren boyar madde suda çok kolay çözünür. Şekerin suda eriyip çözündüğü gibi aynen. Bu çözünme özelliği ve hızı o kadar fazladır ki boyar madde rengini köpüğe bulaştıramadan suyla akıp gider veya seyrelir. Suyla karışan sabunun içindeki boyar madde artık daha çok miktarda maddeyi renklendirmek zorunda kalır. İyice köpürttüğümüzde zaten az olan boyayı iyice seyreltmiş oluruz.

Elimizi ovuşturdukça hava sabunlu suyun altında hapsolur. O kadar inceltir ki artık su tabakasında bir renk görmekte zorlanırız. Renkleri görmemizin nedeni cismin üzerine düşen ışığın cisimden geri gözümüze yansımasıdır. Bu hale gelen sabunlu su köpürdüğünde ışık, köpüklerin arasındaki çok fazla sayıda hava katmanının üzerine düşer. Işık köpüğün içine ulaşamadan, bu hava katmanlarından geri yansır. Güneş ışı beyaz olduğundan da köpük beyaz görünür. Veya tek bir sabun köpüğü varsa güneş ışığı köpüğün yüzeyinden kırılarak renk tayfını oluşturur ve gök kuşağı renklerini görürüz...

Benzer İçerik

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.