Plüton Neden Gezegen Olmaktan Çıkarıldı?

-A A +A

Plüton 1930 ile 2006 tarihleri arasında gezegen sıfatıyla güneş sisteminde dolandı durdu :) Taaaki 24 Ağustos 2006 Uluslararası Astronomi Birliği'nin toplantısına kadar. Bu zamana kadar da tüm kaynaklarda 9. ve en küçük gezegen olarakta yerini aldı. Peki nasıl oldu da Plüton'un gezegen kimliği iptal edildi.

Bir gezegen olup olmadığı sürekli tartışılan Plüton, 1930 yılında Amerikalı gök bilimci Clyde Tombaugh (Klayd Tambo) tarafından keşfedilmiştir.
Uluslararası Astronomi Birliği (International Astronomical Union) (IAU), 24 Ağustos 2006 tarihinde Prag’da yaptığı toplantıda Plüton’u gezegen sınıfından çıkararak “Cüce Gezegen” sınıfına dâhil etmiştir. Toplantıya katılan bilim insanları gezegen kavramını yeniden tanımlamışlardır. Bir gök cisminin gezegen sayılabilmesi için aşağıdaki özellikleri taşıması gerekir:

  1. Yuvarlaklığı, kendi kütlesi etkisiyle olmuştur.
  2. Güneş etrafında dolanır.
  3. Yörüngesini diğer gök cisimlerinden arındırmış olmalıdır (Güneş’in etrafında dolanırken yörüngesi üzerinde bulunan maddelerin tamamını üzerinde toplamış olması, sonradan kütle artışının olmaması).

Plüton’un yörüngesinde çeşitli büyüklüklerde gök cisimleri bulunmaktadır. Plüton, gezegen tanımındaki 3. özelliği taşımadığı için gezegen statüsünden çıkarılmıştır.

Kaynak: 6.Sınıf 2018-2019 Fen Bilimleri Ders Kitabı s.21

Benzer İçerik

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.