Drupal Field Collection ve Sınıflandırma Terimi Çakışması

-A A +A

Blog Kategori: 

Merhabalar. Uzun uğraşlar sonucu kendimce çözdüğüm bir durumu sizlere aktarmak istiyorum. Umarım birilerinin daha işine yarar.
Yaklaşık bir yıldır kelebek gözlemciliğine arkadaşlarla merak sardık ve yaptığımız gözlemleri http://www.kelebekler.org sitesinde yayımlamaya karar verdik. Bu sitedeki amacımız gezdiğimiz yerlerde hangi türlerle karşılaştık, hangi zamanda karşılaştık, hangi sıcaklıkta, hangi mevsimde vs... bilgileri kayıt altında tutmak.
Gel gelelim asıl mevzumuza. Gözlem kaydı oluştururken Kelebek Türü - Sayısı - Fotoğrafı alanlarını bir satırda istediğim için Field Collection eklentisine ihtiyaç duydum.
Field Collection:
-Kelebek Türü (Sınıflandırma Terimi)
-Gözlenen Sayı (Tamsayı)
-Kaydedilen Sayı (Tamsayı)
-Örnek Foto (Resim)
olacak şekilde alanları ayarladım.
Ancak kayıtları girdikten sonra gördüm ki; Kelebek Türü linkine tıkladığımda o türün bulunduğu içerikleri görmüyor. (Field Collection'da kayıtlı olan Taxonomy Terimlerine bağlı içerikleri listelemiyor). Ne yaptımsa olmadı. Views eklentisi üzerinden de çok kez denemeler yaptım. Büyük uğraşların sonunda olayın mantığını yavaş yavaş kavradım ve başarıya ulaştım. İnsanlık için küçük ama benim için büyük bir başarı :)
Ne yapacağımıza gelince:
1- Taxonomy Display (https://www.drupal.org/project/taxonomy_display) eklentisini kuruyoruz.
2- View'e girip bir içerik görüntüsü oluşturuyoruz. Burada içerik görüntüsü sayfasının URL kısmı bende kelebekler/%/* şeklinde.
3- Sınıflandırma terimi URL'sini buna uyduruyoruz. Bendeki Taxonomy Terms URL'leri kelebekler/(term id)/(term name) şeklinde.
4- Relationships kısmına girip İçerik->Gözlem Detayları (Field Collection ismi)
5- Contextual Filters kısmına girip Field Collection Item -> Gözlenen Tür (Sınıflandırma Teriminiz)
5.a- Provide default value -> Taxonomy Term ID from URL -> Load default filter from term page işaretlenecek
6- Sınıflandırma Terimi -> Görünümü Yönet Seçeneği -> Term Page Display Sekmesi -> Associated content display -> Views -> (Viewsi seçin)
Bu kadar. Buradan yazarsanız bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.