Gezegenlerin Tiyatrosu

-A A +A

Gezegenlerin özelliklerini öğrenmek, birbirlerinden farklarını bilmek ister misiniz? Bu mini tiyatro oyunu sayesinde gezegenleri daha yakından tanıyabilirsiniz.

Hazırlıklar

Bu oyunu kuklalar ya da farklı giysiler giyerek kendiniz oynayabilirsiniz. Kuklaları ya da giysileri kendiniz tasarlayın. Bunu yaparken atık malzemeler kullanmaya özen gösterin. Ardından rolleri paylaşıp oynayacağınız kahramanların konuşmalarını ezberleyin. Birkaç provadan sonra çok güzel bir oyun sergileyeceğinize eminiz.

Birinci Yıllık Gezegenler Toplantısı

Sahne: Gezegenler ve cüce gezegen toplantı salonunda yerini almış, toplantıyı yönetecek olan Güneş'i beklemektedir.

Güneş: (Sahneye girer ve herkesin toplanmasını söyler.) Gezegenler ve cüce gezegen! Birinci Yılık Gezegenler Toplantısı'nı açıyorum. (Sessizlik) Bu toplantımızın amacı diplomatik ilişkilerimizi geliştirmek. Bir süredir birakım sorunlarımız var. Bu sorunları çözmenin zamanı artık geldi. İşe kendimizi tanıtarak başlayalım. Çünkü bazılarımız birbirinden çok uzakta yaşıyor.

Ben Güneş'im! (Herkes alkışlar.) Evet, şimdi sıra sizlerde! Ancak ilk olarak bana en yakın olandan başlayalım ve o sırada devam edelim.

Merkür: Ben Merkür'üm! Adımı Roma mitolojisindeki kanatlı haberci tanrıdan alırım.

Venüs: Benim adım Venüs! Adımı Roma mitolojisindeki aşk tanrıçasından alırım. (Herkese zarifçe gülümser.) (Herkes heyecanla alkışlar.)

Dünya: Bugün ev sahibiniz benim; evet ben Dünya'yım! (Herkes uzun süre alkışlar; hatta birkaç gezegen ayakta alkışlar.)

Mars: Benim kim olduğum kimseyi ilgilendirmez!

Güneş: Lütfen Mars! Bu şekilde davranma artık! Evet Bayanlar, Baylar; Size Mars'ı tanıştırayım. Adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısından alıyor. Bazen alınganlık eder kendisi ve...

Merkür: Zaten bizim de konuşmak istediğimiz konu bu! Ben, ...

Güneş: Lütfen izin verin; diğer gezegenler de kendilerini tanıtsınlar. Jüpiter; sıra sende sanırım. (Merkür yerine oturur ve somurtur.)

Jüpiter: Merhaba! Ben Jüpiter'im! Adımı Roma mitolojisindeki baş tanrıdan alırım. (Herkes alkışlar.)

Satürn: Benim adım Satürn! Adımı Roma mitolojisindeki tarım tanrısından alırım. (Herkes alkışlar.)

Uranüs: Ben Uranüs'üm! Adımı Yunan mitolojisindeki gökyüzü tanrısından alırım. (Herkes alkışlar.)

Neptün: Ben Neptün'üm! Adımı Roma mitolojisindeki deniz tanrısından alırım. (Herkes alkışlar.)

Merkür: Veee! Bu da Plüton! Adını Yunan mitolojisindeki yer altı tanrısından alır. Bence Mars'la yaşadığımız bu sorunun arkasında kesinlikle Plüton var.

Plüton: Hey, sen karışma çelimsiz küçük gezegen!

Merkür: Çelimsiz mi? Senin bir gezegen olmadığın artık bilinoyr. Sen yalnızca bir cüce gezegensin; şu söylediğine bak! Benden daha büyük değilsin ki!

Güneş: Tamam artık bu kadarı yeter! Burada bir sorun olduğu ortada ve bu sorun da Mars'la ilgili gibi görünüyor.

Merkür, Venüs, Dünya, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün: (Hepsi onaylayarak başlarını sallar.) Evet!

(Gezegenler kendi aralarında konuşmaya başlarlar. Ardından Satürn bağırır...)

Satürn: Mars'ın şu kırmızı rengine bakın! Ne kadar kızgın bir gezegen olduğunu anlamak için bu kadarı bile yeter!

Uranüs: Dikkat çekmek için rengini kullanıyor. Hepimiz sarı, turuncu, yeşil, mavi gibi daha sade renklere sahibiz. O, ne yapıyor? O, her fırsatta kendini göstermeye çalışıyor.

Jüpiter: Mars'ı Güneş Sistemimizden atmalıyız bence! Bizimle olmayı hak etmiyor. O kendi başına bile "süper"! (Hepsi bunu onaylarlar ve alkışlarlar.)

Neptün: Haydi oylama yapalım. Herkes kabul ediyor mu? (Herkes ellerini kaldırır ve oylama yapılır.)

Güneş: Durun bir dakika! Sessiz olun lütfen! (Sessizlik) Siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Güneş Sistemimiz için kütleçekim kuvvetleri çok önemli! Eğer Mars giderse kütleçekim kuvvetleri değişir. Bu da yörüngelerimizde, sıcaklıklarımızda ve atmosferlerimizde büyük değişikliklere neden olur. Dünya! Bu, özellikle senin için önemli! Bu değişiklikler olursa bir daha yeterince sıcak olamazsın ya da atmosferinde yeterli oksijen bulunmaz.

Mars: (Bağırır.) Dünya'yı görmüyor musunuz? (Herkes Mars'a bakar.) Dünya'nın her şeyi var: sıcaklığı çok iyi ve ona arkadaşlık eden insanlar var. Benim hiçbir şeyim yok. Benim ortalama yüzey sıcaklığım -23 Co. Ben onu çok kıskanıyorum. Onun gibi olmak istiyorum.

Plüton: Benim de benzer bir durumum var. Sıcaklığım çok düşük ve hiç ışık alamıyorum. Yüzey sıcaklığım -230 C. O kadar soğuk ve karanlığım ki üzerimde yaşam gelişmiyor. Çevremde hiçbir canlı, ne bir bitki ne de bir hayvan yok ve bende çok yalnızım.

Neptün, Uranüs, Jüpiter, Satürn: (Hepsi bu düşünceye katılır.) Evet, çok doğru! Hepimiz çok soğuk ve yalnızız!

Merkür: (Yakınan gezegenlere bakarak.) Benim ışığımın ve sıcaklığımın birazını alabilirsiniz. Güneş'i görüyorsunuz. Bana o kadar çok sıcaklık ve ışık veriyor ki! Üzerimde canlı olsa hepsi pişer.

Venüs: Ben de Merkür'le aynı sorunu yaşıyorum. Dünya dışında tüm gezegenler ve

Plüton: Peki o zaman söyle bize Güneş! Biz şimdi ne yapalım? Biz de Dünya gibi üzerimizde yaşam olsun istiyoruz. (Dünya utanarak gülümser. Diğerleri yumruklarını masaya, ayaklarını yere vurmaya başlarlar.)

Güneş: Sessizlik lütfen! Şimdi her birinizin neler hisettigini anlıyorum ve hiçbirinizi tümüyle suçlamıyorum. Dünya dışında tüm gezegenler ve;

Plüton: (Şaşkın) Kim suçlu peki?

Güneş: Hepiniz kısmen suçlusunuz. Dünya dışında tüm gezegenler ve

Plüton: (Her biri birbirine ve Güneş'e farklı şeyler söylemektedir.) Nasıl olur? Sen ne diyorsun? Aklını mı kaçırdın?

Güneş: Merkür ve Venüs; sizler bana çok yakın dolanıyorsunuz. Bu yüzden de çok fazla ısı ve ışık alıyorsunuz. Ve sizler; Jüpiter, Uranüs, Neptün, Plüton ve Satürn; sizler de bana çok uzak dolanıyorsunuz. Benim sıcaklığım ve ışığım bu kadar uzağa ulaşamıyor. Yalnızca Dünya ve Mars en uygun uzaklıkta dolanıyorlar. Bu nedenle onların yüzeyinde yaşam olma olasılığı var.

Mars: Peki neden benim üzerimde yaşam yok?

Güneş: Bunu Atmosfer'le konuşman gerekiyor. (Mars, Atmosferi çağırır.)

Atmosfer: (içeri girer ve çevresine bakınır. Gerinerek esner.) Siz tartışırken biraz uyuyabilirim sanmıştım. Beni kim çağırdı?

Mars: Ben!

Atmosfer: Evet, Mars! Senin için ne yapabilirm?

Mars: Bir sorunum var, Atmosfer. Yüzeyimde o kadar incesin ki üzerimde yaşam gelişemiyor. İnsanlar bana gelseler, hiç soluk alamayacaklar.

Venüs: Atmosfer, benim sorunum da tam tersi. Benim yüzeyimde de o kadar kalınsın ki üzerime birisi gelse bu kocaman, parlak Güneş'i göremeyecekler.

Jüpiter: Evet, benim sorunum da aynı.

Satürn, Neptün, Uranüs: Evet, bizimde aynı.

Merkür: Halinize şükredin. Benim atmosferim bile yok. (Burnunu çeker.)

Atmosfer: Senin bulunduğun yer çok sıcak, Merkür. O koşullar altında ben var olamam.

Plüton: Atmosfer, bana da gelmiyor. (Ağlamaya başlar.)

Atmosfer: Bütün mızmızlar hep bir araya toplanmışsınız. Plüton sen Güneş'ten çok uzaksın. Oralar çok soğuk sana gelemem. O koşullarda da var olamam. Hemen buza dönerim.

Güneş: Sessizlik lütfen! Ne kadar çok gürültü yapıyorsunuz! Hepiniz halinizden şikâyet ediyorsunuz; Dünya hariç! Dünya dışında tüm gezegenler ve

Plüton: Dünya şikâyet etmiyor; çünkü onun üzerinde canlılar var. O, nasıl yalnız olabilir ki?

Dünya: Hepinizi dinledim ve size söyleyecek şeylerim var. Üzerimde canlıların var olması gerçekten de çok güzel bir şey. Ancak bu, bir yandan sorunlara da neden oluyor. İnsanlar, kirliliğe
neden olarak, bitkileri, hayvanları yok ederek sorun çıkarıyorlar. Ama bir yandan da bu sorunu çözmeye çalışıyorlar. Onlarla birlikte olmaktan mutluyum. Sizin fark etmediğiniz şey, insanların sizinle ne kadar çok ilgilendiği. Bazen insanların benden çok sizinle ilgilendiklerini düşünüyorum. Sizleri ziyaret etmek için hazırladıkları uydulara ve uzay araçlarına milyonlarca para harcıyorlar. Sizi incelemek, fotoğraflarınızı çekmek için teleskoplar alıyorlar. Bir daha kendinizi yalnız hissettiğinizde lütfen Dünya'daki insanların size baktığını unutmayın.

Venüs: Hey, belki de bir film yıldızı olurum. Hem de o duygusal filmlerden birinde oynarım belki. (Hepsi güler.) Dünya dışında tüm gezegenler ve Plüton: (Hepsi gülümser ve heycanlanır.
Bazı gezegenler bazı cümleleri söylerler.) Bize bakan insanlar varken artık yalnız sayılmayız. Düşündüğümüzden çok seviliyormuşuz meğer. Belki bir gün biz de dünya'daki insanlara yardım etmek için bir şeyler yaparız . Bizi dinlediğiniz için teşekkürler Güneş, teşekkürler Dünya! Ve teşekkürler sevgili izleyiciler!

(Hepsi izleyicileri selamlar.)

 

 

Kaynak:
Susan V. Bosak'ın "Science is..." adlı kitabında yer alan "Planetary Play" başlıklı ders planından uyarlanmıştır.

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.