KYK Öğrenim Kredi Borcu Erteleme Dilekçesi

-A A +A

Forumlar: 

Borcunuzu ödemek için: https://kyk.ziraatbank.com.tr/ adresini kullanabilirsiniz. (DİKKAT: Adres çubuğunda https güvenlik bağlantısının olduğuna dikkat edin. http protokolü güvenlik için yeterli olmamaktadır. Sitemiz üzerinden bu linki tıklayan herkes bu kontrolü yapacağını kabul etmiş sayılır ve sitemiz hiçbir şekilde doğacak yükümlülükleri kabul etmez.)

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇ ERTELEMESİ
 
1-İŞSİZLİK SEBEBİ İLE ERTELEME
a) 351 sayılı kanunun 16. Maddesine istinaden;(5505 kanunu ile değişiklik)
“Borçlunun kuruma müracaatı esnasında; Sosyal Güvenlik Kurumu veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borcunu ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılır.”
Bu hüküm doğrultusunda, müracaat tarihinde, Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur da kaydı bulunmayanlardan, borç ödemesi başlamayanlar ile borçlarını hiç aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenecektir.
İşsizlik sebebiyle erteleme örnek dilekçesi için TIKLAYINIZ.

2-ASKERLİK NEDENİYLE ERTELEME
b )351 sayılı kanunun 16.maddesi 2. Paragrafa(6111/191.madde)istinaden
Borç ödeme dönemi askerlik dönemine rastlarsa; borcu başlamamış veya düzenli ödeyenlerin askere başlangıç ve muhtemelen bitiş tarihini gösteren bir dilekçe ile kuruma bildirmesi halinde ödemeleri tefe uygulanmadan ertelenmektedir.
Askerlik nedeniyle borç erteleme örnek dilekçesi için TIKLAYINIZ.

3-YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA NEDENİYLE ERTELEME
c) 351 sayılı kurum kuruluş kanununun16.maddesine dayanılarak düzenlenen;
Lisans normal öğrenim süresinin bitiminden sonra öğrenimine ara vermeden yüksek lisans/ master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını yüksek lisans öğreniminin bitiminden,
Lisans ve /veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren 2 yıl sonraki aydan başlamak üzere,
Borçlunun yüksek lisans /master veya doktora öğrenimine başladığı tarihi gösteren belgeyi bir dilekçe ekinde kurumumuza göndermesi halinde borcu TEFE uygulanmak suretiyle yeniden tespit edilerek erteleme işlemi yapılacaktır. Erteleme işlemi 351 sayılı kurum kuruluş kanunun 16.maddesine aykırı olamaz. Yüksek Lisans ve Doktora nedeniyle borç erteleme yapılabilmesi için borçlunun borcunun henüz başlamamış olması gerekmektedir.
Örnek dilekçe için TIKLAYINIZ.
Öğrenim ve/veya katkı kredisi borç bilgilerinizi kurumumuzun www.kyk.gsb.gov.tr internet adresinden takip edebilirsiniz.

kyk'nın sitesinde adres farklı görülüyor, "“Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ ANKARA” şeklinde aman dikkat. Alıntı:

36- ŞU AN İŞSİZİM / ÖĞRENCİYİM ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORCUM ERTELENEMEZ Mİ?

Öğrenci (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar zamanda ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır.

Borç ödeme vadesi henüz başlamayanların,

Borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin,

Borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin yazılı talebi ile borç ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılmaktadır.

“Katkı kredisi ödemelerinde de aynı esaslar uygulanmaktadır.”

Bunun dışında, herhangi bir sebeple (öğrenci olmak, işsizlik vb.) borcun ertelenmesi, silinmesi veya yeniden taksitlendirilmesi mümkün değildir.

Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçluların, borçlarını erteletebilmeleri için, borç başlangıç tarihinden bir ay önce Kurumumuzun www.kyk.gsb.gov.tr internet adresindeki "Dilekçeler" bölümünde örneği bulunan "BORÇ ERTELEME DİLEKÇESİ" ni (Dilekçe No:3) eksiksiz doldurmak suretiyle Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ ANKARA” adresine göndermeleri gerekmektedir.

Bilgilendirme için teşekkürler. İçeriğimiz; Borç ertelemeyle ilgili http://yurtkur.gsb.gov.tr/Duyuru/22400/borc-erteleme-duyurusu.aspx resmi bağlantısındaki 02.10.2014 tarihli duyuruya göre düzeltilip güncellenmiştir.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.