Gerilim İle Akım Arasındaki İlişki

-A A +A
Gerilim İle Akım Arasındaki İlişki

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deney/Etkinlik Güvenliği: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Duy (2 adet), Ampul (6 volt 2 adet) olacak.

Ampulleri duylara takın. Güç kaynağının pozitif kutbunu anahtara bağlayın. İkinci kablo ile anahtarın diğer ucunu duya bağlayın. Duyun diğer ucunu ampermetrenin pozitif kutbuna, ampermetrenin negatif ucunu da güç kaynağının negatif kutbuna bağlayın.
Güç kaynağını 6 volta çıkarın ve açın. Voltmetreyi duyun iki ucuna paralel bağlayın.
Anahtarı kapattığınızda ampermetredeki ve voltmetredeki değerleri okuyun ve aşağıdaki tabloda "1. Aşama" bölümüne, "1 ampul" kısmına yazın. Güç kaynağını 9 volta çıkarın.
Anahtarı kapattığınızda ampermetredeki ve voltmetredeki değerini okuyun ve aşağıdaki tabloda "2. Aşama" bölümüne, "1 ampul" kısmına yazın.
Güç kaynağının pozitif kutbunu anahtara bağlayın. İkinci kablo ile anahtarın diğer ucunu duya bağlayın. Duyun diğer ucunu ikinci duya seri olarak bağlayın. İkinci duyun diğer ucunu ampermetrenin pozitif kutbuna, ampermetrenin negatif ucunu da güç kaynağının negatif kutbuna bağlayın.
Voltmetrenin bir ucunu 1. duyun girişine, diğer ucunu da 2. duyun çıkışına paralel bağlayın.
Güç kaynağını 6 volta çıkarın ve açın.
Anahtarı kapattığınızda ampermetredeki ve voltmetredeki değerini okuyun ve aşağıdaki tabloda "1. Aşama" bölümüne, "2 ampul" kısmına yazın.
Güç kaynağını 9 volta çıkarın ve açın.
Anahtarı kapattığınızda ampermetredeki ve voltmetredeki değerini okuyun ve aşağıdaki tabloda "2. Aşama" bölümüne, "2 ampul" kısmına yazın.

Ampül Sayısı 1. Aşama 2. Aşama
  Gerilim (V) Akım (A) Gerilim (V) Akım (A)
1 Ampul        
2 Ampul        

 

Deney/Etkinlik Sonucu: 

Devredeki ampul sayısı kaç olursa olsun ampulün uçları arasındaki potansiyel farkı arttığında akım şiddeti de artar. Potansiyel farkının akım şiddetine oranı devredeki direncin (ampul direncinin) değerini verir.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.