8.Sınıf Fen Bilimleri - 2.Kalıtım - Konusu Ders Anlatımı - Konu Anlatımı - Konu Özeti (Uzaktan Eğitim) Videosu

-A A +A

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Doküman Kategori: 

8.Sınıf Fen Bilimleri Dersi - 2.Ünite: DNA ve Genetik Kod - 2.Kalıtım - Konusu Ders Anlatım - Konu Anlatımı - Ders Özeti Videosu - Uzaktan Eğitim Videosu

F.8.2.2.1. Kalıtım ile ilgili kavramları tanımlar. a. Gen, fenotip, genotip, saf döl ve melez döl kavramlarına değinilir. b. Baskın ve çekinik gen kavramlarına değinilir. Karakter kavramını açıklama, Kalıtım kavramını açıklama, Genetik kavramını açıklama, Mendel’in çalışmalarını ve kalıtım açısından önemini açıklama, Çaprazlama kavramını açıklama, Baskın gen kavramını açıklama, Çekinik gen kavramını açıklama, Genotip kavramını açıklama, Fenotip kavramını açıklama, Saf döl (homozigot döl) kavramını açıklama, Melez döl (heterozigot döl) kavramını açıklama, Mendel'in çalışmalarında bezelye bitkisi kullanmasının nedenlerini açıklama. F.8.2.2.2. Tek karakter çaprazlamaları ile ilgili problemler çözerek sonuçlar hakkında yorum yapar. a. Çaprazlamalarda sadece bezelye karakterleri kullanılır. b. Diğer canlılarda da karakterlerin aktarımının benzer olduğu vurgulanır.

Eğer video görüntülenmiyorsa BURAYI tıklayarak kaynak siteyi ziyaret edebilirsiniz...

Benzer Icerikler: 

Bölüm 2: Kalıtım Ders Notu - Konu Özeti 2

Kategori: 

Bölüm 2: Kalıtım Ders Notu - Konu Özeti 2

Kalıtım, özelliklerin ebeveynlerden yavrularına geçmesidir. Bu özelliklerin aktarımı genler yolu ile olur. Kalıtsal karakterler (genlerle aktarılan özellikler), gen çiftleri tarafından belirlenir.

8.Sınıf Fen Bilimleri - Kalıtım (Soru Çözümü) Konusu Ders Anlatımı (Uzaktan Eğitim) Videosu (TRT EBA TV)

8.Sınıf Fen Bilimleri Dersi - Kalıtım (Soru Çözümü) Konusu Ders Anlatım Videosu - Uzaktan Eğitim Videosu (Kaynak: TRT EBA TV)

Kalıtım (Soru Çözümü)

8.Sınıf Fen Bilimleri - Kalıtım - Soru Çözümü - 2 Konusu Ders Anlatımı (Uzaktan Eğitim) Videosu (TRT EBA TV)

8.Sınıf Fen Bilimleri Dersi - 2.Ünite: DNA ve Genetik Kod - Kalıtım - Soru Çözümü - 2 Konusu Ders Anlatım Videosu - Uzaktan Eğitim Videosu (Kaynak: TRT EBA TV)

Bölüm 2: Kalıtım Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

Kalıtım

https://www.lokmanbas.net/bilim-adamlari/gregor-johann-mendelKalıtım, çevre etkileriyle köklü olarak değiştirilemeyen karakterlerin tamamının ya da bir kısmının bir nesilden ötekine geçmesidir. Bu geçiş, genler aracılığıyla olur. Kalıtım bilgisi, tüm hücrelerde bulunan kromozomlardaki genler tarafından taşınır. Kalıtsal karakterler, gen çiftleri tarafından belirlenir.

8. Sınıf - Hücre Bölünmesi ve Kalıtım

Kategori: 

8. Sınıf - Hücre Bölünmesi ve Kalıtım Ünitesi Ders Notları

Hücre Bölünmesi ve Kalıtım Çalışma Kağıdı 2

Soru Sayısı: 

30 Adet Soru Var

Hücre Bölünmesi ve Kalıtım Çalışma Kağıdı 1

Soru Sayısı: 

18 Adet Soru Var

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.