ay

-A A +A

F.5.1.3. Ay’ın Hareketleri ve Evreleri Ders Notu - Ders Özeti 2

Kitap Kategori: 

Ay'ın Hareketleri ve Evreleri

Ay’ın Hareketleri

Dünya’nın kendi etrafında dönme hareketi yaptığını Güneş’in etrafındaysa dolanma hareketi yaptığını öğrenmiştik.

Ay’da Dünya gibi hareket ediyor mudur?

F.5.1.2. Ay’ın Yapısı ve Özellikleri Ders Notu - Ders Özeti 3

Kitap Kategori: 

Ay'ın Yapısı ve Özellikleri

Dünya’mızın tek doğal uydusu olan Ay, Dünya’ya en yakın olan gök cismidir. Ay’ın Dünya’ya uzaklığı yaklaşık 350.000 km’dir.

Ay ile Dünya Arası Ortalama Uzaklık

Mayıs 2019 - Ay ve Gezegenler

MAYIS 2019 Gök Olayları: Gökyüzü gözlemcileri ve gökyüzüne meraklılar için 2019 Mayıs ayı içerisinde gökyüzünde gözlenecek durumlar. Gezegenlerin ve Ay'ın durumları ve konumları.

Nisan 2019 - Ay ve Gezegenler

NİSAN 2019 Gök Olayları: Gökyüzü gözlemcileri ve gökyüzüne meraklılar için 2019 Nisan ayı içerisinde gökyüzünde gözlenecek durumlar. Gezegenlerin ve Ay'ın durumları ve konumları.

Şubat 2019 - Ay ve Gezegenler

Şubat 2019'da gökyüzünde neler oluyor? Uzay ve gökyüzüne merakınız varsa ilginizi çekebilir. Bilim Teknik dergisinden derlenmiştir.

Şubat Ayında Ay ve Gezegenler

Ay

Dünya - Ay ve Güneş'in Büyüklükleri Oyunu

5.Sınıf'ta Dünya, Ay ve Güneş'in büyüklüklerinin öğretilmesi amacıyla hazırlanan Dünya - Ay ve Güneş'in Büyüklükleri Oyunu Oyunumuzda; Bezelye-Tenis Topu ve Basketbol Topunu Dünya-Güneş ve Ay ile eşleştireceğiz

Ay’ın Yapısı ve Özellikleri Ödev Sayfası

Soru Sayısı: 

11 Adet Soru Var

20 Mart 2015 Güneş Tutulması

Güneş Tutulması

Bu yılın en önemli gök olaylarından tam Güneş tutulması, 20 Mart’ta gece gündüze eşitken yaşanacak. Türkiye’den parçalı gözlenecek tutulma saat 09.40’ta başlayıp 13.50’ye kadar sürecek. Tutulma, en iyi Grönland, İzlanda, Kuzey Avrupa ülkelerinde izlenebilecek.

Ay Nasıl Kokar?

Kitap Kategori: 

Anlaşıldığı kadarıyla Ay barut gibi kokar. Ay'da yalnızca on iki kişi yürüdü ve bunlardan hiç biri özel uzay giysileri nedeniyle Ay'ı koklayamadı. Ancak Ay yüzeyinden kabine döndüklerinde yanlarında bu tozlardan bol miktarda sürüklüyorlardı.

5. Sınıf - Dünya, Güneş ve Ay Ünite Özeti

Kitap Kategori: 

DÜNYA, GÜNEŞ VE AY Dünya, üzerinde yaşadığımız gezegendir. Güneş sisteminin sekiz gezegeninden biridir. Dünya uzaydaki cisimler arasında ancak küçücük bir nokta gibi kalır. Çünkü uzay, her biri birer Güneş kadar olan sayısız yıldızlarla doludur. Bu yıldızlar arasında bizim Dünya’mız-dan milyon kere daha büyükler vardır. Dünya’mız küreye çok benzeyen geoit şeklindedir.

Aylar Neden Farklı Gün Sayısına Sahip?

Kitap Kategori: 

Oniki Hayvanlı Türk Takvimi

Romalılar milattan 758 yıl önce 10 aylık takvim uygulamasına başladılar. Bu ilk orijinal Roma takviminde aylar, gündüz ve gecenin eşit olduğu, binlerce yıldır hayatın başlangıç zamanı olarak kabul edilen Mart ayından başlamak üzere, Martius (Mart), Aprilis (Nisan), Maius (Mayıs), Junius (Haziran), Quin-tilis (Temmuz), Sextilis (Ağustos), September (Eylül), October (Ekim), November (Kasım) ve December (Aralık) idi.

Ay Neden Yuvarlaktır?

Kitap Kategori: 

Yeterince büyük gökcisimleri (ki Ay bunlara dahil, tozlardan başlayıp giderek büyüyen cisimlerin (Örneğin, buz, moloz, kaya, asteroid, küçük uydular vb) çarpışıp birleşmeleriyle oluşurlar ve kütleçekiminin her yönde etki yapmasıyla küre biçimini alırlar. Ay da, milyarlarca yıl önce Mars kütlesinde bir gökcisminin Dünyamıza çarpmasıyla uzaya saçılan buharlaşmış kaya, toz ve molozların zaman içinde kütleçekim etkileriyle toplanmsıyla oluştuğundan, küre biçimlidir.

Ay'ın Yapısı ve Özellikleri

Kitap Kategori: 

Ay’ın Yapısı ve Özellikleri
Ay’ın ölçüleri

Çapı: Dünya çapının dörtte biri, 3477 km.dir. Eğer Dünya’nın üzerine konsa Avusturalya’yı kaplar.

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.