ders notu

-A A +A

Bölüm 1: Duyu Organları ve Görevleri Ders Notları -2

Kategori: 

İnsanlar çevrelerindeki olayları ve varlıkları duyu organları ile algılarlar. İnsanda beş duyu organı vardır. Bunlar; göz, kulak, burun, dil ve deridir. Göz, görme duyusu organımızdır. Kulak, işitme duyusu organımızdır. Dil, tat alma duyusundan sorumlu organımızdır. Burun, koku alma duyusu organımızdır. Deri ise dokunma duyusundan sorumludur.

Bölüm 2: Sıvı Basıncı Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

Sıvı Basıncı - Sıvılarda Basınç

Sıvılarda Basınç

Katılarda olduğu gibi sıvılar da cisimlere basınç uygular. İçerisine konulduğu kabın şeklini alan ve akışkan bir yapıya sahip olan sıvılar, kapta temas ettikleri tüm yüzeylerde ve sıvı içindeki her noktada basınç oluşturur.

Bölüm 2: Oyun Dağarcığı Geliştirmede Kaynaklardan Yararlanma Ders Notu - Konu Özeti

Kategori: 

Çocuk ve Oyun - Oyun Dağarcığı Geliştirme - Kaynaklardan Yararlanma

Oyun Dağarcığı Geliştirmede Yararlanacak Kaynaklar

Bölüm 1: Oyun ve Kültür Konusu Ders Notları - Konu Özeti

Kategori: 

Çocuk ve Oyun - Oyun Dağarcığı Geliştirme - Oyun ve Kültür

Oyun kültürle var olan, kültürü oluşturan ve kültürü taşıyan çok yönlü bir terimdir. Hatta Huizinga’ya göre oyun insanlığın meydana getirdiği kültürel ögelerinde öncesine dayanır.

Bölüm 3: Tarih Sürecinde Oyun ve Oyuncak Konusu Ders Notları - Konu Özeti

Kategori: 

Çocuk ve Oyun - Oyun Dağarcığı Geliştirme - Tarih Sürecinde Oyun ve Oyuncak

Tarihsel olarak incelendiğinde; Antik Dönem’de Yunanistan şehirlerinde yaşayan çocukların müzik, dans ve şarkı ile zenginleşen oyunları oynama imkânlarının olduğu hatta şehirde yaşayan ailelerin çeşitli festivallerde kırsal kesim halkına sundukları oyunlarla çocuklarını nasıl iyi bir şekilde eğittikleri göstermek için bu festivalleri önemli fırsatlar olarak kullandıkları da görülmektedir.

Bölüm 1: Oyun Nedir? Konusu Ders Notları - Konu Özeti

Kategori: 

Çocuk ve Oyun - Oyun Dağarcığı Geliştirme - Oyun Nedir?

Oyun Nedir?

Çocuk; masum, duyarlı, bağımlı, meraklı ve gelişimi devam eden bir insan yavrusudur. Çocukluk çağı ise, doğumla yetişkinlik arasında geçen, insanların yaşarken farkına varamadığı olağanüstü gelişim öbeklerini barındıran bir evredir. Çocuk bu sihirli dönemi oynayarak, keşfederek ve öğrenerek geçirirse mutlu olur; bu da gelecekte mutlu bireylerin oluşturacağı bir toplum demektir [1].

Bölüm 1: Basınç Nedir? Katılarda Basınç Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

Katılarda Basınç

Sivri uçlu çivilerden oluşan bir tahta üzerinde yürüyen kişilerin bunu nasıl yapabildiklerini hiç düşündünüz mü? Sivri uçlu çivilerden oluşmuş bir tahtada yürüyerek gösteri yapan insanlar, nasıl olur da acı çekmeden durabilir? Bu olayı fen bilimlerinde basınç kavramıyla açıklayabiliriz.

Bölüm 3: Enerji Dönüşümleri Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

Enerji Dönüşümleri

Örneğin masanın ucunda duran bardak, konumundan dolayı bir potansiyel enerjiye sahiptir. Bu bardak bir şekilde masadan düşmeye başlarsa sahip olduğu potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşür.

Bölüm 1: Kütle ve Ağırlık İlişkisi Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

Kütle ve Ağırlık İlişkisi

Havaya fırlattığımız silgi bir süre yükseldikten sonra aşağı doğru düşer. Benzer şekilde ağaçların yaprakları da aşağı doğru düşer. Bu gözlemlerden cisimleri yere doğru çeken bir kuvvet olduğu anlaşılır. Cisimleri Dünya'nın merkezine doğru çeken bu kuvvete yer çekimi kuvveti adı verilir.

Bölüm 2: Sabit Süratli Hareket Ders Notu - Konu Özeti 1

Kategori: 

Sabit Süratli Hareket

Varlıkların bulundukları noktadan zamanla yer değiştirip başka bir noktaya gitmesi diğer bir deyişle bulunduğu konumu değiştirmesi hareket olarak tanımlanır.

Sayfalar

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.