Yaş 4, IQ 159

-A A +A

Blog Kategori: 

İngiltere’de, henüz dört yaşındaki bir kız çocuğu okula başlamadan yüksek IQ’ya sahip insanların kabul edildiği Mensa grubuna dahil edildi.

Heidi Hankins’in yüksek zekalı olduğu, çocuk yuvasında yapılan IQ testiyle ortaya çıktı. Yetişkinler için ortalama IQ puanı 100 iken, Heidi 159 puan alarak herkesi şaşkına çevirdi. Öğretmenleri, Heidi’nin zekasını zorlayacak bir oyun bulmakta zorlandıklarını ifade etti.

Heidi, küçük yaşına rağmen toplama ve çıkarma yapabiliyor, belirgin şekiller çizebiliyor ve yazabiliyor. İki yaşındayken okumaya başlayan Heidi’nin IQ puanı, İngiliz kadın televizyoncu Carol Vorderman’dan beş puan yüksekken, ünlü fizikçi Stephen Hawking’den sadece bir puan düşük.

Hedi’nin babası Matthew, kızının okula erken başlayabilme şansı olmasından memnun. Southampton Üniversitesi’nde Heidi ile ilgilenen kamu sağlık görevlisi ise Heidi’nin henüz iki yaşındayken okumasıni istediği çocuk kitabı setini 30 saatte bitirdiğini ifade etti.

Heidi’nin, henüz bir yaşında çok iyi bir kelime bilgisi edindiği ve şu an yedi yaşındaki çocuklardan çok daha iyi okuyabildiği belirtildi.

İngiltere’deki Mensa grubunun direktörü John Stevenage, “Ailesinin kızlarını grubumuza katılmasına izin vermesi sevindirici. Genç yeteneklere gelişim çağında her türlü desteği vermeye çalışacağız” dedi.

HEIDI NELER YAPABİLİYOR?
- Oldukça zeki bir insanın IQ puanı ortalama 130. Dört yaşındaki Heidi’nin IQ’su ise 159.

- İki yaşında 40’a kadar sayabiliyordu.

- İki yaşında evlerindeki masa üstü bilgisayarı kullanmaya başladı ve okumayı öğrendi.

- İki yaşında Edward Lear’ın “The Owl” ve “The Pussycat” şiirlerini ezbere okudu.

- Üç yaşında toplama-çıkarma işlemleri yapmaya başladı.

- Etkleyici gibi vurgu taşıyan kelimeleri dört yaşında kullanmaya başladı.

- İki yaşında resim çizmeye başladı.

Haber: http://www.ntvmsnbc.com/id/25339954/

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.