Şarkı Söylerken ve Günlük Hayatta Sesimizi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-A A +A

Blog Kategori: 

İster ses sanatçısı olun, ister olmayın sesimiz her zaman bize lazım. Herhangi bir konuşma ve ses bozukluğumuz yoksa sesimize elimizden geldiğince sahip çıkmalıyız. Bazen sesimizi geliştirelim derken elimizdeki sesten de olabiliriz buna dikkat etmek gerekli. Özellikle öğretmenlik gibi sürekli konuşma ya da kitleye hitap etmeyi gerektiren bir mesleğiniz varsa konunun önemi sizin için daha da artıyor.

Eğer maça gidip bangır bangır bağırarak tezahürat ettiyseniz illa ki bir ses kısıklığı vakası yaşamışsınızdır. Ya da üst solunum yolu rahatsızlığı sebebiyle ses probleminiz olmuştur. Şimdi sesimizi nasıl kullanmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz bunlara bir göz atalım...

Şarkı Söyleme Esnasında ve Ders Alma Sürecinde Ses Bozuklukları Nedenleri

Teknik bilgisi edinmemiş, şarkı söylemeye yeni başlamış kişiler gırtlaklarını gereğinden fazla zorlayarak çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Amatör şarkıcılar hatalı teknikler geliştirirler ya da sesine uygun olmayan repertuarları vardır. Bütün bunlar kalıcı ses bozukluklarına yol açar.

Karın kaslarını -diyafram- bilinçsizce kullanmak ses sorunlarına yol açacaktır. Unutmayın ki ses organı sadece gırtlak değildir.

Postür ayakta dengeli bir vücut simetriğine denir. Yanlış postür gırtlağı ve diyaframı zorlamak için yeterli bir sebeptir. Yatarak, oturarak, kol kaslarını gererek, başı dimdik tutarak ya da kasılarak şarkı söylemek hem çok zor hem de yanlıştır.

Zamansız şan dersleri almak ya da almadan şarkı söylemek çok tehlikelidir. Buluğ döneminde ses tam oturmamışken alınan şan dersi sese umulduğundan çok zarar verir.

Herkesin beğendiği ve örnek almak istediği ses sanatçıları muhakkak vardır. Sesinizi başkasına benzetmeye çalışmayın. Ses bozukluğunun bir nedeni de budur.

Akustiği bozuk salonlar, müzik amacıyla inşa edilmemiş yapılar ses sanatçılarının bir numaralı düşmanıdır. Eğer bu tarz yerlerde performans sergileyecekseniz ses monitörleri kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu monitörler sesi şarkıcıya geri yansıtıp akustik geri dönüşü sağlar.

Sahne korkusu geçici ses bozukluklarına (ses kısılması, titremesi vb) sebep olabilir. Bu biraz güven, biraz deneyim ve eğitimle başa çıkılabilecek bir sorundur.

Belki sevdiğiniz tarzda şarkılar söylemek istemeniz çok doğal. Hatta bunu yapmamak hayal kırıklığı doğurabilir. Ama seslerin sınıflandırılması ilerde yaşayacağınız daha büyük hayal kırıklıklarını engeller.

Çalışma ya da eğitim programlarınızı çok sık ve yorucu olmayacak şekilde ayarlayın. Bu hem fiziksel dayanıklılığınıza darbe vurur hem de sesinizde sanıldığının aksine olumsuzluklar yaşamanıza sebebiyet verir.

Ses yeterliliğiniz ve sesinizi korumayı öğrenmeniz eğitim sürecinizle doğru orantılıdır. Kısa süreli bir eğitim her zaman için yetersizdir.

Konser ya da eğitim gibi performanslar anında sesinizi korumanız yeterli değildir. Sesinizi yoğun bir şekilde kullandıktan sonra bir dinlendirme sürecine sokmanız gereklidir. Bu süreç içerisinde aşırı sıcak veya soğuk ortamlardan, gürültülü ortamlardan, sigara dumanından ve tozlu ortamlardan, yüksek sesle konuşmaktan ve alkolden kaçınmalısınız.

Lombard etkisi gürültülü ortamlarda sesin yüksek olarak kullanılması eğilimidir. İyi bir eğitim almış olan şarkıcılar seslerini lombard etkisinden korumayı bilirler ve sesi için zararlı olacak düzeye çıkmazlar.

Konserlerden önce süt, dondurma, kahve, kuruyemiş gibi gıdalar almak boğazda tahriş, boğazı temizleme ihtiyacı ve salgılarda koyulaşma meydana getirir. Limon suyu salgıları incelttiği için yararlı olabilecektir. Fakat bunu da saf olarak içmeniz yine tahriş yapacaktır. Ilık suya ya da çok açık çayla beraber limon suyu içerseniz konser öncesi boğazınızı temizlemenizde yardımcı olacaktır.

Çalışma ortamları da son derece önemlidir. Nemsiz ve kuru ortamlar, toz , gürültü, bozuk akustik, aşırı sıcak ya da soğuk ortamlar ses bozukluklarına yol açar.

Günlük Hayatta Sese Dikkat Etmek

Şarkı söylerken sesimizi korumak için gösterdiğimiz özeni konuşma sesimize de göstermezsek ve sesimizi zorlarsak konuşma sesinin olduğu kadar şarkı söyleme sesinin de etkilenmesine yol açarız.

Sigara kullanımının sese verdiği zarar tartışılmaz boyutlardadır. Bu duman ses kanalı boyunca iltihaplanmalara ve ödeme yol açar. Ayrıca gırtlak kanserinin başlıca nedenlerindendir. Sigara kullanmayanlar için ise sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçınması gerekir.

Alkol kullanımı damarlarda ve mukozada olumsuz değişikliklere yol açar ve vücudun su seviyesini düşürür. Uzmanların çoğu az miktarda alkol alımına bile kesinlikle karşı çıkmaktadır. Alkol alarak daha iyi söylediğini savunan kişiler vardır. Fakat bu tamamen müzik kulağının duyarsızlaşması sonucu varılan bir kanaattir.

Uyuşturucu kullanımı burun ve boğaz mukozalarında tahribata yol açar, damarlarda genişlemelere ve daralmalara sebebiyet verir. Ayrıca duyarlılığı düşürür ve ses kontrolünü azaltarak ses kaybına yol açar.

Bazı ilaçların kullanımı da seste bozulmalara yol açabilmektedir. Genellikle antihistaminik, antibiyotik ilaçlar boğazda kazınma, mukozada kuruluk ve kuru öksürüğe neden olurlar. Aspirin alımından sonra etkisi geçene kadar şarkı söylemek ya da sesi yormak çok sakıncalıdır. Ses tellerinde kanamaya yol açabilir. Bu tip ses bozukluklarına karşı alınacak en iyi çözüm ilaç kullanımının süreci bitinceye kadar performanstan kaçınmak olacaktır.

Gece geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı mideye olduğu kadar boğazda tahrişe sebep olarak sese de zarar verecektir.

Havanın nem oranının düşük ya da yüksek oluşu geçici olarak ses bozukluklarına sebebiyet verebilir. Eğer bu esnada sesimizi zorlamazsak ortamdan çıktıktan kısa bir süre sonra bu durum düzelecektir.

Mevsim hastalıkları, yorgunluk, uykusuzluk, hormonlar ve vücudun su ihtiyacının karşılanmaması gibi faktörlerde ses üzerinde etkiye sahiplerdir.

Sesin yaşlanması her zaman yaşla doğru orantılı değildir. Fakat çoğu yaşlı insanın vücudundaki değişikliklere bağlı olarak seslerinde olumsuz değişimlerin olduğu saptanmıştır. Bunlar;

  • Akciğer kapasitelerinin düşmesi
  • Hormonların azalması
  • Su metabolizmasının azalması
  • Vücuttaki kıkırdakların kemikleşmesi
  • Yumuşak doku hacimlerinin daralması
  • Boyun dış kaslarının sertleşmesi
  • Genel sağlık sorunlarına dayalı olarak fiziksel güçsüzlük
  • Damarlarda kireçlenme ve daralma gibi rahatsızlıklar sonucunda gırtlağın az beslenmesi
  • C vitamini metabolizmasının azalması sebebiyle mevsim hastalıklarına karşı daha az korunmalı olmak

olarak sıralanabilir.

Sahip olduğumuz ses hayatımızın her anında bize yardımcı olan bir olgudur. Ses bozuklukları ve hastalıklarının sebebi çok ama tedavisi azdır. Bu tip rahatsızlıklar psikolojik depresyonlara da sebep olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: 

Benim İçin Kaytağı ve Şelpe

Benim için bağlama küçüklüğümden beri beni anlayan, dinleyen, bağlayan, benimle ağlayan bir sırdaş bir yoldaş oldu her zaman için...

İnanıyorum ki bağlama ile uğraşan az da olsa birşeyler yapabilen bir insan benimle aynı duyguları paylaşacaktır.

Enstrümanın o tınısı insanı alıp biryerlere götürüşü ve derdine ortak oluşu sevincini paylaşan yapısı ile bir başkadır benim gözümde bağlama. Hani anlatılamayan, kelimelere sığmayan duygulardan bahsederken "ANLATILMAZ YAŞANIR" derler ya işte o türden birşey.

Müzik Aleti Çalmak Beyni Geliştirir mi?

Kitap Kategori: 

Müzik Aleti Çalmanın Beynin Gelişimini Olumlu Yönde Etkilediği Doğru mu?

Bir melodi duyduğumuzda beynimizdeki farklı işlevleri olan birçok bölge etkinleşir. Bir müzik aleti çaldığımızda ise bu etki çok daha belirgindir. Örneğin müzikle ilgilenen kişilerin işitsel yetenekleri gelişmiştir. Ayrıca bir müzik aleti çalabilmek için kas hareketlerinin kontrollü ve koordinasyon halinde olması gerekir. Yani beyindeki motor, işitsel ve görsel işlevlerden sorumlu bölgeler birlikte uyumlu bir şekilde çalışmalıdır.

Laptopta Ses Kayıt Programına USB Kondansatör Mikrofon İle Kayıt

Merhabalar. Ses kayıt ile uğraşıyorsanız ya da ses kaydetmek istiyorsanız biraz ses özelliği olarak donanıma ihtiyacınız var maalesef. Peki ses donanımınız yok sadece kondansatör (condensator) mikrofonunuz var, ses düzenleme programınız var ama ses kaydetmeye kalktığınızda bir türlü kaydı gerçekleştiremiyorsunuz. Ne yapmak gerekli.

Ses Bir Enerjidir

Kitap Kategori: 

Ses bir enerjidir. Ses ile bardağın nasıl kırıldığını esprili bir yaklaşımla, bir reklam filmiyle izleyelim.

Hangi Maddeler Sesi Daha Fazla Soğurur?

Hangi Maddeler Sesi Daha Fazla Soğurur?

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

(Karton boru ve metal levha 2'şer adet olacak şekilde ayarlanmalıdır).

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.