Mayıs 2019 - Ay ve Gezegenler

-A A +A

Blog Kategori: 

MAYIS 2019'da GEZEGENLERDE DURUMLAR

Merkür: Sabahları gündoğumundan önce doğu ufkunda kısa sürelerle gözlenebilecek olan gezegen oldukça parlak. Günler ilerledikçe ufkun üzerinde alçalacak olan gezegenin görülmesi zorlaşacak. Ay sonuna doğru Güneş’in doğusuna geçecek gezegenin yeniden görülebilmesi için gelecek ayı beklemek gerekecek.

Venüs: Ufkun üzerinde alçalmaya devam eden gezegen giderek daha kısa sürelerde sabahları doğu ufkunda gözlenebilir. Ayın sonuna doğru ufuktan yüksekliği giderek azalacak olan gezegenin gözlenebileceği süre kısa olacak.

Mars: Ayın başında günbatımında batı ufku üzerinde bulunan gezegenin parlaklığı fazla değil. Günler ilerledikçe ufkun üzerinde alçalacak olan gezegen ayın son çeyreğinde günbatımından sonra iki saat kadar gökyüzünde kalacak.

Jüpiter: Gezegen artık gece yarısından önce doğudan yükselecek ve gündoğumuna kadar parlak bir şekilde gökyüzünde kalacak. Gezegene gece yarısından sonra Satürn eşlik ediyor. Jüpiter, ayın son günlerinde günbatımından bir saat kadar sonra doğudan yükselecek.

Satürn: Gözlenebileceği süre yavaş yavaş artmaya devam eden halkalı gezegenin parlaklığı çok az artacak. Ayın başlarında gece yarısından yaklaşık bir saat sonra doğudan yükselecek olan gezegene Jüpiter eşlik etmeye devam edecek. 23 Mayıs’ta Ay ile yakınlaşması görülmeye değer. Gezegen ayın sonuna doğru gece yarısından önce doğacak ve sabaha kadar gökyüzünde olacak.

7 Mayıs Akşamı Günbatımından Sonra Batı Ufku
7 Mayıs Akşamı Günbatımından Sonra Batı Ufku

20 Mayıs Gecesi 23.00 Doğu Ufku
20 Mayıs Gecesi 23.00 Doğu Ufku - Ay, Jüpiter ve Antares Dizilimi

Ay ve Diğer Gezegen konumları

02 Mayıs Ay, Venüs ve Merkür birbirine yakın görünümde
08 Mayıs Ay ve Mars birbirine yakın görünümde
13 Mayıs Ay Dünya’ya en yakın konumunda (369.015 km)
20 Mayıs Ay ve Jüpiter birbirine yakın görünümde
23 Mayıs Ay ve Satürn birbirine yakın görünümde
26 Mayıs Ay Dünya’ya en uzak konumunda (403.935 km)

İlginizi Çekebilir: 

Nisan 2019 - Ay ve Gezegenler

NİSAN 2019 Gök Olayları: Gökyüzü gözlemcileri ve gökyüzüne meraklılar için 2019 Nisan ayı içerisinde gökyüzünde gözlenecek durumlar. Gezegenlerin ve Ay'ın durumları ve konumları.

Mart 2019 - Ay ve Gezegenler

MART 2019 Gök Olayları

Gökyüzü gözlemcileri ve gökyüzüne meraklılar için 2019 Mart ayı içerisinde gökyüzünde gözlenecek durumlar. Gezegenlerin ve Ay'ın durumları ve konumları.

MART 2019'da GEZEGENLERDE DURUMLAR

Şubat 2019 - Ay ve Gezegenler

Şubat 2019'da gökyüzünde neler oluyor? Uzay ve gökyüzüne merakınız varsa ilginizi çekebilir. Bilim Teknik dergisinden derlenmiştir.

Şubat Ayında Ay ve Gezegenler

Ay

Diğer Gezegenlerde Mevsimler

Kategori: 

Dünyamızda mevsimlerin nasıl oluştuğunu derste gördük peki diğer gezegenlerde mevsimler nasıl acaba? Hiç düşündünüz mü?

FENMAN ile Gezegen Toplama Oyunu

Kategori: 

FENMAN karakterimiz bu sefer gezegenleri toplama görevini üstlendi. 5.Sınıflar için hazırladığım ve gezegenlerin isimlerinin tanıtılmasıyla ilgili eğlenceli bir eğitsel oyun.

Gezegen Yakalamaca

Kategori: 

Gezegenlerin isimlerini ve resimlerini öğrenmeye yönelik çok güzel bir oyun.

Gezegen Yakalamaca Hafıza Oyunu

Bu etkinliğin amacı öğrencilere gezegenlerin isimlerinin tanıtılmasıdır. Gezegenlerin yerlerini aklınızda tutarak eşlerini bulmaya çalışın.

Gezegenleri Güneş Sistemine Yerleştirelim Oyunu

Etkinliğimizin amacı Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin yerlerinin öğretilmesidir.
Gezegenlerin isimlerini gezegenin altındaki boşluğa sürükleyip bırakınız. Bitince kontrol et düğmesine tıklayınız.

Gezegenleri Güneşe Uzaklıklarına Göre Sıralayalım Etkinliği

Bu etkinlikteki amaç, Güneş sistemindeki gezegenlerin Güneş'e olan uzaklıklarının sıralamasının öğrenilmesidir. Etkinliğimizde Güneş Sistemi'ni oluşturan gezegenleri Güneş'e en yakın olandan en uzak olana doğru soldan-sağa sıralayınız.

Gezegenleri Küçükten Büyüğe Sıralayalım Etkinliği

Bu etkinlikteki amaç, gezegenlerin büyüklüklerinin kavranmasıdır. Etkinliğimizde gezegenleri en küçük gezegenden en büyük gezegene doğru sıralamanız istenmektedir. En küçük gezegen ilk başta olacak şekilde soldan-sağa doğru sürükle bırak yöntemiyle sıralayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.