Kelebekler Göç Eder mi?

-A A +A

Blog Kategori: 

Cevap kısa: Evet :) Hemen herkesin diline pelesenk olan Amerika kıtasındaki Kral kelebek göçlerini bilirsiniz. Ama birçoğumuzun hemen her yıl şahit olduğu, pek üzerinde durmadığımız Diken Kelebeği göçünü duymuş muydunuz peki? Ayrıca bu Diken kelebeği göçü Kral kelebeklerin göçünden daha uzun metrajlı ve sayı olarakta daha fazla...

Diken kelebekleri her yıl Kuzey Avrupa ile Afrika arasında yolculuk ediyor. Bu göç sonbahar mevsiminin olduğu bölgeden ilkbahar mevsiminin olduğu bölgeye doğru gerçekleşiyor. Bizim bulunduğumuz yarım kürede (kuzey yarımküre) 21 Mart ile ilkbahar başlarken Diken Kelebekleri; Afrika tropikal bölgelerinden Kuzey Avrupa'ya doğru, 23 Eylül ile sonbahar (güz) başlarken de Kuzey Avrupa'dan Afrika tropikal bölgelere doğru bir göç hareketi yapmaktadırlar.

İlkbaharda Diken Kelebeği'nin (Vanessa cardui) Göç Yönü

İlkbaharda Diken Kelebeği'nin (Vanessa cardui) Göç Yönü

Sonbaharda Diken Kelebeği'nin (Vanessa cardui) Göç Yönü

Sonbaharda Diken Kelebeği'nin (Vanessa cardui) Göç Yönü

Diken kelebekleri genelde alçak uçuşta yapmak suretiyle çoğunlukla 500 metreden yüksekte uçarak göç yoluna devam ediyorlar. Özellikle karayollarında göç dönemlerinde insanlar istemeden de olsa büyük kelebek katliamlarına sebep oluyorlar. Hızları ise saatte 45 kilometreyi bulabiliyor. Her yıl 15.000 kilometreyi bulan göç, Kuzey Kutup Bölgesinin en kuzey noktalarından başlayıp Batı Afrika’nın en güneyindeki tropikal bölgede sona eriyor. Bu mesafe Kuzey Amerika’da bulunan kral kelebeklerinin yaptığı yolculuğun neredeyse iki katıdır. Diken kelebekleri bu turu ancak altıncı nesilde tamamlayabiliyor. Diken kelebekleri yollarına devam ederken, üremeye de devam ediyorlar. Bu sayede tüm sürü her yıl kuzey Avrupa’dan Afrika’ya gidip geri dönüyor.

Belki her birey bu yolculuğu tamamlayamıyor ama çocukları ya da torunları kaldıkları yerden bu göçe mutlaka devam ediyorlar...

İlginizi Çekebilir: 

Kelebek Gözlem Sitesi

Kelebekler ile ilgili gözlem kayıtlarının ve kelebeklere ait bilgilerin bulunduğu bir site.

Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

Kategori: 

Hep söyleriz "Kelebek kadar ömrü var", "Kelebeklerin ömrü 1 gündür" gibi... Peki gerçektende kelebeklerin yaşam süresi 1 gün müdür?

Kelebeğin Yaşam Döngüsü Oyunu

Kelebeğin Yaşam Döngüsü Oyunu Kelebeğin yaşam döngüsünde karışık olarak verilen resimleri sıraya koyunuz.

Böceklerin İnsanlarla İlişkisi

Böceklerin İnsanlarla Olan İlişkileri

Ateş Böcekleri Nasıl Işık Yayar?

Kategori: 

Lampyridae ailesinde bulunan ve ışık yayan böceklere genel olarak ateşböceği adı verilir. Dişilerin hepsi, erkeklerinse büyük çoğunluğu ışık yayar. Bu tür böcekler nemli ortamları sevdiği için tropik ve ılıman bölgelerde, genellikle bataklık ya da su kenarları gibi yerlerde yaşarlar.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.