Denizdeki İlginç Yaratık: Deniz Ejderi (Deniz Ejderhası)

-A A +A

Blog Kategori: 

Deniz Ejderi (Deniz Ejderhası) başka bir deyişle Yapraklı Deniz Ejderi, denizatı ile ilgili olan bir tuzlu su balığıdır. Phycodurus cinsinin tek üyesidir.

Deniz ejderhaları yapraklı bir görünüme sahiptir. Denizin içinde bu yapraklar onu öyle saklar ve kamufle eder ki, kimse onun balık olduğunu anlamaz. Yüzgeçleri sürekli renk değiştirir ve ve dalganır. Uzun yaprak görünümlü çıkıntılar tüm vücutlarından çıkmaktadır. Bu çıkıntılar itici amaçlar kullanılmazlar, yalnızca kamuflaj için kullanılırlar. Yapraklı deniz ejderi, boynunun kabarık kısmındaki göğüs yüzgeci ve kuyruğun sonuna yakın olan sırt yüzgeci ile ilerler. Bu küçük yüzgeçler neredeyse saydamdır ve su üzerinde sakince ilerlerken yüzgeçlerini ince ince dalgalandıkları için zor farkedilirler, bu nedenle suda yüzen bir deniz yosununu andırırlar.

Adı ejderha olsa da boyları ortalama 40 santimetredir. Mimi mini yapraklı ağızları ile bu ejderhalar karides yemeyi çok severler. Genelde Avustralya bölgesinde sığ, ılık sularda yaşarlar. Maalesef bu zarif hayvanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Koruma altına alınmışlardır.

Yapraklı deniz ejderi Güney Avustralya eyaletinin resmi deniz amblemidir.

İlginizi Çekebilir: 

İlginç Bir Hayvan: Denizatı

Denizatı, yılan iğnesinin de dahil olduğu Syngnathidae familyasından Hippocampus cinsine ait olan balıklardır. Tüm dünyada ılıman ve tropikal sularda bulunurlar.

Deniz Suyu Neden Tuzludur?

Kategori: 

Deniz suyu okyanusların ilk oluşumuna neden olduğu sanılan "igneous kaya"ların erimesi sürecinde oluştuğu varsayılmaktadır.

Ancak tavuk yumurta hesabı gibi de olabilen bu bakışa şu açıdan da yaklaşabilirız, suyun buzların bir şekilde erimesi sonucunda oluştuğunu düşünelım jeolojik zaman sürecinde suyun karadaki tuzları çözmesi ve eninde sonunda denizlere taşıması ile denizlerdeki minerallerin seviyesinde yavaş da olsa bir artış olmuştur. Bu olaya güneş enerjisi ile buharlaşma da eklenince bu enerjinin şiddeti ile bağımlı olarak denizlerdeki tuz miktari artmıştır.

Denizlerde Oluşabilecek Petrol Kirliliğinin Önlenmesi

Proje Dersi: 

Denizlerde Oluşabilecek Petrol Kirliliğinin Önlenmesi

Bu projede minyatür bir havuzda oluşturulmuş petrol kirliliğinin çevresi, çember biçiminde petrol biriktirme oluğu ile çevriliyor. Petrol kirliliğinin merkezinde dairesel dalgalar oluşturmak amacıyla...

Deniz Suyundan Ekonomik ve Ekolojik Olarak Tatlı Su Elde Etme

Proje Dersi: 

Deniz Suyundan Ekonomik ve Ekolojik Olarak Tatlı Su Elde Etme

Projemde deniz suyunu, doğada var olan güneş enerjisi ile kullanılabilir suya dönüştürerek insanlığın hizmetine sunmayı hedefledim. Güneşten sağlanan enerjiyi kullanarak tuzlu deniz suyunu,
kullanılabilir su hâline getirebilen basit bir sistem geliştirdim.

Deniz Dalgasından Elektrik Elde Etme Projesi

Proje Dersi: 

Deniz Dalgasından Elektrik Elde Etme Projesi

Deniz Dalgasından Elektrik Elde Etme Projesi Bizim projemiz deniz dalgasının karaya çarpıp geri dönen akıntıyı kullanan bir düzenektir. Bu düzenekte dalganın hareketiyle sallanacak bir duba kullanılmıştır. Dubanın akıntıyla ileri geri hareketi dubaya

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.