Benim İçin Kaytağı ve Şelpe

-A A +A

Blog Kategori: 

Benim için bağlama küçüklüğümden beri beni anlayan, dinleyen, bağlayan, benimle ağlayan bir sırdaş bir yoldaş oldu her zaman için...

İnanıyorum ki bağlama ile uğraşan az da olsa birşeyler yapabilen bir insan benimle aynı duyguları paylaşacaktır.

Enstrümanın o tınısı insanı alıp biryerlere götürüşü ve derdine ortak oluşu sevincini paylaşan yapısı ile bir başkadır benim gözümde bağlama. Hani anlatılamayan, kelimelere sığmayan duygulardan bahsederken "ANLATILMAZ YAŞANIR" derler ya işte o türden birşey.

Şelpe tekniği tınısı ve çalımıyla çok sevdiğim bir teknik. Kendimce de yıllardır hobi amaçlı uğraşmaktayım. Diğer iş yükleri arttıkça bağlamaya ayırabildiğim zaman da azalıyor tabii ki haliyle.

Kaytağıya gelince...
Siz deyin bin defa ben diyeyim beş bin defa parçayı dinlemişimdir. Her seferinde de aynı heyecan ve istekle... Azeri ezgileri her zaman çok sevmişimdir. Kaytağı da onların başında gelen bir halk ezgisi. Sözleri yok, sadece enstrümantal olarak icra edilen bir parça. Hem mızrapla hem de elle (şelpe) icra edildiğinde ayrı güzel.

Kaytağı'yı ilk defa Arif Sağ-Musa Eroğlu: Bağlama Resitalleri 1 kasetinden dinlemiştim (o zamanlar kaset var tabi :) sene 1999 falan). Mızrapla icra edilmişti. Bir gün yurttaki odamda radyodan bir müzik duydum, hem şelpe hem de kaytağı. Böyle güzel ve zor bir ezgiyi şelpe ile çalsa çalsa Erdal Erzincan çalar dedim ve şaşırmamışım :)

BURADAN YOUTUBE ÜZERİNDEN KAYTAĞI KAYITLARINA ULAŞABİLİRSİNİZ...

Bu da naçizane benden bir iki kaytağı kaydı...

 

İlginizi Çekebilir: 

Müzik Aleti Çalmak Beyni Geliştirir mi?

Kitap Kategori: 

Müzik Aleti Çalmanın Beynin Gelişimini Olumlu Yönde Etkilediği Doğru mu?

Bir melodi duyduğumuzda beynimizdeki farklı işlevleri olan birçok bölge etkinleşir. Bir müzik aleti çaldığımızda ise bu etki çok daha belirgindir. Örneğin müzikle ilgilenen kişilerin işitsel yetenekleri gelişmiştir. Ayrıca bir müzik aleti çalabilmek için kas hareketlerinin kontrollü ve koordinasyon halinde olması gerekir. Yani beyindeki motor, işitsel ve görsel işlevlerden sorumlu bölgeler birlikte uyumlu bir şekilde çalışmalıdır.

Laptopta Ses Kayıt Programına USB Kondansatör Mikrofon İle Kayıt

Merhabalar. Ses kayıt ile uğraşıyorsanız ya da ses kaydetmek istiyorsanız biraz ses özelliği olarak donanıma ihtiyacınız var maalesef. Peki ses donanımınız yok sadece kondansatör (condensator) mikrofonunuz var, ses düzenleme programınız var ama ses kaydetmeye kalktığınızda bir türlü kaydı gerçekleştiremiyorsunuz. Ne yapmak gerekli.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.