Eşit Kollu Terazi ve Bir Cismin Kütlesini Ölçmek

-A A +A

Kitap Kategori: 

Cismin barındırdığı madde miktarı kütle olarak tanımlanabilir. Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür. Bu ölçümde "kilogram" adı verilen bir birim referans olarak kullanılır. Ölçmede esas olan karşılaştırma olduğu için herhangi bir cismin kütle değeri evrenin her yerinde sabittir.

1887 yılında referans bir kilogram olarak kabul edilen platin-iridyum karışımı silindir, Fransa'nın Serves kentinde Uluslararası Ağırlık ve Ölçümler Bürosunda korunmaktadır. 3,9 cm boyunda ve 3,9 cm çapında ki bu silindirin, platin-iridyum alaşımından yapılmasının nedeni bu alaşımın çok kararlı olmasıdır. Bu kararlılığı sayesinde yıllarca hiçbir kayba uğramadan saklanabilir.

Bugün kütle ölçümünde kullanılan çok farklı teraziler vardır. Fen ve teknoloji dersinizde, laboratuvar ortamında kullanabileceğiniz eşit kollu terazinin fotoğrafı yanda verilmektedir.
Eşit kollu terazi ile hassas ve doğru ölçümler yapabilmek için;
1. Eşit kollu terazinizi paslanmaması için nemli bir yerde değil temiz ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.
2. Ölçüm yapmadan önce eşit kollu terazinizin göstergesinin "0" noktasında ve kefelerinin denk durumda olduğundan emin olunuz.
3. Terazi kefeleri içerisinde başka bir madde olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kefeler boş ise ölçümünüzü yapınız.
4. Eşit kolu terazi ile ıslak ve kaygan maddeleri ölçmeyi denemeyiniz. Kimyasal maddeleri eşit kolu teraziye doğrudan koymayınız. Bu tür maddeleri mumlu bir kâğıt ya da cam bir kap içerisine yerleştirerek kütlesini ölçünüz.
5. Eğer maddenin kütlesini maddeyi bir kap içerisine yerleştirerek ölçüyorsanız önce o maddenin darasını (boş kabın kütlesini) ölçünüz. Sonra maddeyi kabın içerisinde yerleştirerek kütlesini (brüt kütle) ölçünüz. Maddenin kendi kütlesini bulabilmek için brüt kütleden darayı çıkarınız. Kalan net kütle maddenin kütlesidir.
6. Ölçeceğiniz maddenin türüne ve kütle büyüklüğüne uygun bir terazi kullanınız.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.