Sulardaki Sertlik Nasıl Giderilir?

-A A +A

Kitap Kategori: 

Bazı sularda çok fazla kalsiyum ve magnezyum çözünmüştür. Bu sulara sert su denir. Bazı sularda ise kalsiyum ve magnezyum oranı azdır bu sulara da yumuşak su denir.

Sert suyun içimi hoş değildir. Kalsiyum oranı yüksek olduğu için hoş bir kokuya da sahip değildir. Sert sular sadece içim olarak değil günlük kullanım olarak da uygun değildir. Kalsiyum ve magnezyum oranı yüksek olan sert sular çamaşır ve bulaşık makinelerinde kullanıldığında makinelerde kireçlenmelere neden olur. Bazen cam bardakların üzerinde beyaz lekelere rastlarız. Bunlarda kireçlenmeden kaynaklanmaktadır. Lavabolardaki musluklarda zamanla kireçlenme oluştuğunu, çaydanlıklarımızın dibinde de kireçlenme oluştuğunu görebiliriz. Örneklerden de anlaşılacağı gibi sert sular günlük kullanım için uygun değildir.

SULARIN SERTLİĞİ NASIL GİDERİLİR?

Kalsiyum ve magnezyum iyonu oranı yüksek olan suların kullanılabilir hale getirilebilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Kullanılacak su miktarı az ise su kaynatılıp soğutulabilir. Böylece suya sertlik veren iyonlar kalsiyum karbonat halinde çöker.

Ca+2 + CO3-2 + Isı —► CaCO3+ Yumuşak su

Kullanılacak su miktarı fazla ise musluğa bağlanan borulara iyon değiştirici reçine yastıkları takılır. Özellikle çamaşır ve bulaşık makinelerinin su giriş musluklarına reçine yastıkları takılır. Evlerde kullanılan su filtrelerinde de reçine yastıkları bulunmaktadır. İyon değiştirici reçine yastıkları ile su içindeki kalsiyum ve magnezyum iyonları çökeltilerek yerine sodyum iyonları verilmektedir. Burada suya verilen sodyum iyonlarının suya vermiş olduğu sertlik kalsiyum ve magnezyuma göre çok daha düşüktür.

İyon değiştirici reçineli sistemler genelde sodyum iyonları ile sertlik iyonlarını yer değiştirterek çalışırlar. Proses esnasında su reçine tanecikleri arasından süzülerek geçer. Reçine tanecikleri üzerindeki elektrik yükü sodyum iyonlarını reçine taneciği üzerinde tutar. Ancak, reçine taneciklerinin aynı zamanda sertlik minerallerini tutma kabiliyeti de vardır. Reçine taneciklerinin sertlik minerallerini tutma kabiliyeti sodyum iyonlarını tutma kabiliyetine göre daha fazladır. Bu şekilde iyon değişimi gerçekleşir.

Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon' adı verilir. Rejenerasyon esnasında tuzlu su reçine tankına verilir ve reçine sodyuma doyurulur. Reçine tankında biriken yüksek konsantrasyondaki sodyum iyonları sertlik iyonlarını reçine taneciklerinden ayırır. Reçine daha sonra temiz su ile durulanarak, fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Reçine tankı tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır.

Bu türlü yöntemler kullanılarak suya sertlik veren iyonlar sudan uzaklaştırılır ve içimi daha yumuşak sular elde edilmiş olur.

Ekteki resimde bir arıtma cihazında iyon değişimini gösteren bir çizim verilmiştir.

Ekler
Benzer İçerik

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.