Bölüm 2: Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

-A A +A

Kitap Kategori: 

Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

Fiziksel Değişimler

Maddelerin kimliklerinin değişmediği sadece şekil veya görünüşlerinin değiştiği durumlara "fiziksel değişimler" adı verilir. Fiziksel değişimler buzun suya, suyun da tekrar buza dönüşmesi gibi genellikle tersine çevrilebilir. Kâğıdın makas ile ufak parçalara ayrılması, camın kırılması, patatesin dilimlenmesi, altının eritilip yüzük yapılması, odunun talaş hâline getirilmesi ve cevizin ezilmesi fiziksel değişimlere örnek olarak verilebilir.

Fiziksel Değişimler
Fiziksel Değişimlere Örnekler

Kimyasal Değişimler

Bir etki sonucu hem maddenin dış görünüşü hem de kimliği değişerek yeni bir madde veya maddeler oluşuyorsa bu tür değişimlere "kimyasal değişimler" adı verilir. Kâğıdın yanması, patatesin kızartılması, demirin paslanması, ekmeğin küflenmesi, meyvelerin çürümesi ve hamurun mayalanması kimyasal değişimlere örnek olarak verilebilir.

Kimyasal Değişimlere Örnekler
Kimyasal Değişimlere Örnekler

Canlıların vücudunda hayati önem taşıyan birçok olayda da kimyasal değişimler görülür. Örneğin vücuda alınan besinlerin sindirilerek hücrelere alınması ve solunan oksijenle birlikte hücrelerde yakılması canlılarda görülen kimyasal değişimlerdir.


Kaynak: EBA

Benzer İçerik

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.