Bölüm 5.2: Maddenin Isı İle Etkileşimi - Isı Alışverişi ve Sıcaklık Değişimi Konu Özeti

-A A +A

Kitap Kategori: 

Sıcaklık ve Isı

Maddeyi oluşturan tanecikler hareketlidir. Her bir taneciğinin hızı birbirinden farklı olduğundan bu parçacıkların hızlarını hesaplamak yerine, sahip oldukları ortalama kinetik enerji belirlenebilir. Maddenin ortalama kinetik enerjisinin karşılığı olan ölçüme sıcaklık denir. Farklı sıcaklıkta olan iki madde arasında sıcaklığı fazla olandan sıcaklığı az olana bir enerji aktarımı olur. Maddeler arasında sıcaklık farkı sebebiyle aktarılan enerjiye ısı denir.

Isı Miktarı, Kütle, Öz Isı ve Sıcaklık Değişimi Arasındaki İlişki

Isı Miktarı - Kütle İlişkisi

Aynı maddeden farklı miktarda örnekler alıp sıcaklıklarını eşit miktarda arttırdığımızda, kütlesi fazla olan fnadde için fazla ısı gerektiğini gözlemleriz. Kütlesi fazla olan maddenin ortalama kinetik enerjisinin arttırılması için daha fazla ısı aktarılması gerekir çünkü içinde bulunan tanecik sayısı daha fazladır. Bu nedenle, ısı miktarı ile kütle arasında doğru orantı vardır.

\(Isı Miktarı \blacktriangle | Kütle \blacktriangle\)

Kütle - Sıcaklık Değişimi İlişkisi

Aynı maddeden eşit kütleler alıp, eşit miktarda ısı verildiğinde kütlesi fazla olanın sıcaklık değişiminin az olduğunu gözlemleriz. Kütle artınca sıcaklık artışı azalır, dolayısıyla kütle ile sıcaklık değişimi arasında ters orantı vardır.

\(Kütle \blacktriangle | Sıcaklık \blacktriangledown\)

Isı Miktarı - Sıcaklık Değişimi İlişkisi

Aynı maddeden eşit kütleler alıp farklı miktarda ısı verince, fazla ısı verilen maddenin sıcaklık değişiminin fazla olduğunu gözlemleriz. Buradan da anlaşılacağı gibi; ısı miktarı ile sıcaklık değişimi doğru orantılıdır.

\(Isı Miktarı \blacktriangle | Sıcaklık Değişimi \blacktriangle\)

Isı - Öz Isı İlişkisi

Farklı maddelerden eşit kütleler alıp sıcaklığını eşit miktarda arttırdığımızda, öz ısı değeri fazla olan madde için daha fazla ısı gerektiğini gözlemleriz. Yani, ısı miktarı ile öz ısı arasından doğru orantı vardır.

\(Isı \blacktriangle | Öz Isı \blacktriangle\)


Kaynak: EBA

Benzer İçerik

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.