Bölüm 3: Gaz Basıncı ve Açık Hava Basıncı

-A A +A

Ünite: 

Bölüm 3: Gaz Basıncı ve Açık Hava Basıncı

Gaz Basıncı

Gazlar da tıpkı sıvılar gibi akışkandır. Tüm akışkanlarda olduğu gibi gazlar da sahip oldukları ağırlıklarını tüm doğrultuda aktarabilirler. Bu nedenle gazlar içerisinde bulundukları kabın tüm yüzeyine basınç uygularlar.

Açık Hava Basıncı

Birçok gazın bir araya gelmesi sonucunda atmosfer yani hava oluşmuştur. Havayı oluşturan gaz molekülleri, sahip oldukları ağırlıklarından dolayı temas ettikleri yüzeylere bir kuvvet uygular. Bu kuvvetin birim yüzeye düşen kısmına açık hava basıncı yani atmosfer basıncı denir.

Açık Hava Basıncı

Açık Hava Basıncı

Atmosferde belirli bir noktanın üzerinde bulunan tüm gazların ağırlığı sonucu açık hava basıncı oluşur.

Açık Hava Basıncı ve Yükseklik İlişkisi

Açık hava basıncı, o yüzey üzerindeki hava tabakasının yani atmosferin ağırlığına göre değişir. Havadaki gaz taneciği sayısı yani havanın yoğunluğu deniz seviyesinden yukarılara doğru çıktıkça azalır. Bu nedenle cisimler üzerine etkiyen açık hava basıncı da azalır. Deniz seviyesine doğru inildiğinde açık hava basıncı artarken, deniz seviyesinden yukarı çıkıldıkça da açık hava basıncı azalır.

Açık Hava Basıncı

Açık Hava Basıncı - Yükseklik İlişkisi

Gaz Basıncının Uygulama Alanları

Vakum poşetleri açık hava basıncından faydalanılarak üretilmiştir. Poşet içerisindeki hava alındığında, poşet içerisinde gaz basıncı azalır. Açık hava basıncı, poşete uyguladığı basınç ile poşeti sıkıştırır. Bu sayede poşet içerisinde cisimler normalde kaplayacağından daha az yer kaplar.

Vakumlu Poşet
Vakumlu Poşet

Sınav KONUYLA İLGİLİ KAZANIM SORULARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kaynak: EBA

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.