Bölüm 5: Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm

-A A +A

Kitap Kategori: 

Geri Dönüşüm

Dünyada artan insan nüfusu ile birlikte tüketim de artar. |Bu da tüketim sonucunda oluşan atıkların artmasına neden olur. Tüketim sonucunda oluşan atıkların çeşitli işlemlerle tekrar kullanılabilir ham maddelere dönüştürülüp yeniden üretim sürecine dâhil edilebilmesine geri dönüşüm denir.

Geri Dönüşüm Logosu
Geri Dönüşüm Logosu

Geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak üretilen ürünlerde geri dönüşüm logosu bulunur. Geri dönüşüm sayesinde toplanan eski gazete, kitap, defter, karton gibi her türlü atık kâğıt geri dönüştürülür. Böylece kâğıdın ham maddesi olan ağacın kesilmesinin önüne geçilebilir. Ayrıca petrol ürünü olan plastik şişe ve plastik torbalar gibi doğada yok olması uzun zaman alan plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle de çevreye verebileceği kirlilik engellenmiş olur. Teneke meşrubat ve konserve kutuları gibi metal atıklar dönüştürülerek metal ham maddeden yeni üretimler yapılabilir. Cam şişeler ve cam kavanozlar gibi cam atıklar dönüştürülerek tekrar cam ürünler üretilebilir. Akü ve pil gibi kimyasallar içeren kimyasal atıklar da geri dönüştürülerek çevre kirliliği önlenmiş olur. Geri dönüşüm sayesinde çevre kirliliği önlenir, ham madde tasarrufu ve enerji tasarrufu sağlanarak ekonomik açıdan da kazanç sağlanır.

Atık malzemelerin geri dönüşümünün kolay yapılabilmesi için sınıflandırılması gerekir. Bu amaçla atıkların ilgili geri dönüşüm kumbaralarına atılması önemlidir.

Camın Geri Dönüşüm Süreci
Camın Geri Dönüşüm Süreci

 

Benzer İçerik

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.