F.6.1.2. Güneş ve Ay Tutulmaları Ders Notu - Ders Özeti

-A A +A
Güneş ve Ay Tutulmaları

Güneş ve Ay Tutulmaları

Güneş Tutulması

Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girerek Güneş’i örtmesi sonucu gözlenen doğa olayı Güneş tutulması olarak adlandırılır. Güneş tutulması Ay’ın yeni ay evresinde gerçekleşir. Bir yılda yaklaşık 3 ya da 4 Güneş tutulması gerçekleşir. Ama bu tutulmalar Dünya üzerinde farklı farklı konumlarda gözlemlenir.

Güneş Tutulması Modeli

Güneş Tutulması Modeli

Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girerek Güneş’in tamamını örttüğü tutulmalara tam Güneş tutulması denir. Ay’ın Güneş’in bir kısmını örtmesi sonucu oluşan tutulmalara ise parçalı Güneş tutulması olarak adlandırılır.

Ay Tutulması

Ay’ın tamamının Dünya’nın gölgesine girmesi sonucunda tam Ay tutulması gerçekleşir. Dolunay zamanında gerçekleşen bu olay sırasında Ay çok kısa bir süre görülmez.

Ay Tutulması Modeli

Ay Tutulması Modeli

Ay’ın tamamının Dünya’nın gölgesine girmesi sonucunda oluşan tutulmaya tam Ay tutulması denir.Ay’ın bir kısmının Dünya’nın gölgesine girmesi sonucunda oluşan tutulmaya ise parçalı Ay tutulması denir.

Ay Tutulması ve Güneş Tutulması ile İlgili Batıl İnançlar

Geçmişte yaşamış uygarlıklar, Güneş tutulmasında olduğu gibi Ay tutulması olayını da Ay’ın yaratıklar tarafından yenmesi, tanrıların kızması veya kötü ruhların Ay’ı ele geçirmesi gibi inançlarla açıklamaya çalışmışlardı. Bilimin gelişmesi bu tür doğaüstü inançların azalmasını sağlasa da günümüzde hâlen Güneş ve Ay tutulmalarını çeşitli olaylara bağlayan insanlar bulunmaktadır. Bilimsel bir bulgu olmadığı hâlde depremler, volkanik patlamalar ve buna benzer bazı doğal afetleri, bu olaylara yakın tarihlere denk geldiğinde, tutulmalarabağlayanlar hâlâ çıkmaktadır.


Kaynak: EBA

Görmeniz Tavsiye Edilir
Bu içerikler konuyla bağlantılı/benzer içeriklerdir.

Ay ve Güneş Tutulması Animasyonu - Videosu

Ay ve Güneş Tutulması Animasyonu İzle

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Destek çubuğunu üçayağa takın.

Tam Gölge - Güneş ve Ay Tutulması

Kategori: 

Bir bilmece: Ben giderim o gider peşimde tin tin eder. (Gölge) Işık, tamamen geçemeyeceği bir cisimle (engel) karşılaşınca, cismin arkasında ışık almayan karanlık bir alan oluşur. Işığın saydam olmayan maddelerden geçememesi sonucunda oluşan bu karanlık bölgeye...

20 Mart 2015 Güneş Tutulması

Güneş Tutulması

Bu yılın en önemli gök olaylarından tam Güneş tutulması, 20 Mart’ta gece gündüze eşitken yaşanacak. Türkiye’den parçalı gözlenecek tutulma saat 09.40’ta başlayıp 13.50’ye kadar sürecek. Tutulma, en iyi Grönland, İzlanda, Kuzey Avrupa ülkelerinde izlenebilecek.

Kitap Gezintisi

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.