Bölüm 2: Işığın Yansıması

-A A +A

Işığın Yansıması

Işık kaynağından çıkan ışık ışınları, bir engelle karşılaşmadığı sürece her yönde doğrusal olarak yayılır. Işınlar bir engelle karşılaştığında ise engeli oluşturan cismin özelliğine göre; ışınların tamamına yakını cisimden geçebilir, ışınların bir kısmı cisim tarafından tutulup bir kısmı cismin yüzeyine çarpıp geri dönebilir veya ışınların tamamına yakını cismin yüzeyine çarpıp geri dönebilir. Işık ışınlarının bir cismin yüzeyine çarpıp geldiği ortama dönmesine ışığın yansıması denir.

Düzgün ve Pürüzlü Yüzeylerde Yansıma

Bir yüzeye birbirine paralel olarak gönderilen ışık ışınları, çarptıkları yüzeyden yine birbirine paralel olarak yansıyorsa, buna düzgün yansıma adı verilir. Düzgün yansımanın gerçekleştiği yüzeylerde net görüntü oluşur.

Düzgün Yansıma
Düzgün Yansıma

Bir yüzeye paralel olarak gönderilen ışık ışınları, farklı yönlerdeki yüzey parçalarına çarpıp farklı yönlerde yansıyorsa, buna dağınık yansıma adı verilir. Dağınık yansımanın gerçekleştiği yüzeylerde net bir görüntü oluşmaz.

Dağınık Yansıma
Dağınık Yansıma

Yeni alınan bir tencere parlak görünür ancak tencere eskidikçe parlaklığını yitirir. Bu durum, tencere yüzeyinin ışığı yansıtma özelliğinin zaman içinde değişmesi ile açıklanabilir. Yeni alınan tencerenin yüzeyi pürüzsüzdür ve ışığı düzgün yansıtır. Bu da tencerenin parlak görünmesini sağlar. Tencere eskidikçe yüzeyinde çizikler oluşur ve pürüzlü bir hâl alır. Bu da yüzeyin, ışığı her yönde saçmasına ve tencerenin mat görünmesine sebep olur.

Düzlem Aynalarda Gelme ve Yansıma Açıları

Işık ışının yüzeye çarptığı noktada, yüzeye dik olarak çizildiği var sayılan çizgiye yüzeyin normali denir. Gelen ışın ile normal arasında kalan açıya gelme açısı, normal ile yansıyan ışın arasında kalan açıya ise yansıma açısı adı verilir.

Gelen Işın - Yansıyan Işın - Normal - Gelme ve Yansıma Açısı
Gelen Işın - Yansıyan Işın - Normal - Gelme ve Yansıma Açısı

Işık ışınları yansıtıcı yüzeylerden belirli kurallara göre yansır. Bu kurallar aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Yüzeye gelen ışın, yüzeyin normali ve yansıyan ışın aynı düzlemdedir.
  • Gelme açısı ile yansıma açısı her zaman birbirine eşittir.
  • Yansıtıcı bir yüzeye dik olarak yani 90 derece açı yapacak şekilde gelen ışık ışınları geldikleri yoldan geri dönecek şekilde yansır.

Gelme Açısı Yansıma Açısına Eşittir
Gelme Açısı Yansıma Açısına Eşittir

Yüzeye Dik Gelen Işın Kendi Üzerinden Geri Yansır
Yüzeye Dik Gelen Işın Kendi Üzerinden Geri Yansır


Kaynak: EBA

Benzer İçerik

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.