Tohumdan Yeni Bir Bitkiye

-A A +A
Tohumdan Yeni Bir Bitkiye

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deney/Etkinlik Malzemeleri: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Beherglas (2 Adet)

Her iki beherin zeminine bir miktar pamuk yerleştirin.
Birinci behere 5 adet nohut, ikinci behere de 5 adet fasulye koyun.
Her iki beherdeki pamuğu eşit miktarda nemlendirin.
Etiketlerden birine "Nohut" yazıp 1. kaba yapıştırın. Diğer etikete ise "Fasulye" yazın ve 2. kaba yapıştırın. Her iki beheri oda sıcaklığında ışık alan bir ortama koyun ve her gün kontrol ederek pamukların nemli olmasını sağlayın.
Nohut ve fasulye tohumlarında oluşan değişimleri kontrol edin. Tohumdan bitkiye gelişim aşamalarını ve gerçekleşen önemli olayların kaçıncı günde gerçekleştiğini aşağıdaki tabloya ayrı ayrı not edin.

  Fasulye Nohut
Süre (Gün) Olay Olay
     
     
     
     

 

Deney/Etkinlik Sonucu: 

Bitkilerde üreme sonunda tohum oluşur. Bitki embriyosu çimleninceye kadar tohumun içinde kalır. Bu bitki embriyosu için gereken besin endospermden (besi doku) sağlanır. Ayrıca yüksek yapılı bitki embriyolarında çenekler vardır. Genç bitkinin fotosentezle kendine yeterli besin üretmesine kadar bitki taslağı besler. Tohum uygun koşullarda çimlenir. Bu koşullar, uygun bir nemlilik (su), sıcaklık ve oksijendir. Böyle uygun bir ortamda, tohum ilk olarak su emerek şişer. Bu sayede enzimler daha aktif hâle geçer. Nişasta gibi depo besinler yıkılır. Hücresel solunum ve peşinden mitoz bölünme hızlanır. Bölünmelerin hızlanmasıyla ilk kök oluşur. Sonra sırasıyla ilk yapraklar ve gövde gelişmeye başlar. Ortam ışıklıysa klorofil sentezi yapılır ve fotosentez başlar. Belirli bir süre gelişen bitkide, en son olarak çiçek oluşumu sağlanır. Bitkide gelişme ve büyüme hayat boyu devam eder. Dökülen yaprakların yerine yenileri oluşur.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.