Rengim Ne?

-A A +A
Rengim Ne?

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Konusu: 

Deney/Etkinlik Malzemeleri: 

Deney/Etkinlik Güvenliği: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Renk filtreleri (kırmızı, turuncu, yeşil, mavi)

• Işık kaynağını açın ve ekrandaki beyaz ışığı gözleyin.
• Işık kaynağının önüne sırasıyla kırmızı, turuncu, yeşil ve mavi filtreleri koyun ve ışığı gözleyin. Ekranda ne renk ışıklar gözlediniz?
• Işık kaynağına kırmızı filtreyi koyun. Böylece kırmızı ışık elde etmiş olacaksınız. Kırmızı ışığı sırasıyla yeşil, mavi ve turuncu filtrelerden geçirin. Her seferinde ekranda ne renk ışık gözlüyorsunuz?
• Işık kaynağına yeşil filtreyi koyun. Böylece yeşil ışık elde etmiş olacaksınız. Yeşil ışığı sırasıyla kırmızı, mavi ve turuncu filtrelerden geçirin. Her seferinde ekranda ne renk ışık gözlüyorsunuz?

Deney/Etkinlik Sonucu: 

Saydam cisimler, üzerlerine gelen ışığı geçirme özelliğine sahiptir. Adi cam, üzerine gelen ışığı tamamen geçirir. Ama bazı camlar renkli olabilir.
Işığı geçirebilen renkli, saydam cisimlere filtre denir. Örneğin güneş gözlükleri birer filtredir. Filtreler, üzerlerine düşürülen ışıktan, kendi renklerini kuvvetli, komşu renklerini zayıf olarak geçirir. Yani kırmızı filtre, kırmızı ışığı güçlü, turuncu ışığı zayıf geçirir. Mavi filtre, mavi ışığı güçlü, yeşil ve mor ışığı zayıf geçirir. Sarı filtre, sarı ışığı, kırmızı ışığı, yeşil ışığı güçlü, mavi ışığı ise zayıf geçirir.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.