Kesişen Düzlem Aynalarla Para Çoğaltma

-A A +A

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Malzemeleri: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

  • İki aynayı dik olarak yan yana tutun.
  • Metal parayı aynaların birleştiği yerin karşısına yerleştirin.
  • Cismin kaç görüntüsünü görüyorsunuz? Bir tane mi? Metal parayı çoğaltmak ister misiniz?
  • Şimdi iki aynayı yine dik tutarak ve ayırmadan aralarındaki açıyı küçültün. Bu arada cismin görüntülerini saymayı unutmayın.
  • Paralar çoğalmaya başladı mı?
  • Son olarak iki aynayı birbirine karşılıklı, yani paralel tutun. Kaç tane metap para görüyorsunuz? Bakalım saymayı bitirebilecek misiniz?

Deney/Etkinlik Sonucu: 

İki aynanın arasındaki açı küçüldükçe cismin görüntü sayısı artar. İki ayna paralel olunca cismin sonsuz sayıda görüntüsü oluşur.
Aynalar, üzerlerine düşen ışık ışınlarını yansıtan yüzeylerdir. İnsanlar, ışığın yansıma özelliğini belki de ilk olarak suda kendi yüzlerini gördüklerinde keşfettiler. Saydam, pürüzsüz, açık renkli ve parlak yüzeylerin ışığı yansıttığını farkettiler. Bu bilgiyi günlük yaşamlarında kullanmaya başladılar. Örneğin, yazın sıcaktan korunmak için ışığı yansıtabilecek açık renkli giysiler giymeyi yeğlediler. Günümüzde aynalar, arkası cıva ve kurşun karışımı özel bir sırla sıvanmış camdan ya da pürüzleri giderilerek parlatılmış levhalardan yapılır. Günlük yaşamda sık sık aynalarla yüz yüze geliriz. Temiz ve düzenli görünüp görünmediğimizi kontrol etmek için aynaya bakmadan dışarı adımımızı atmayız. Sürücüler dikiz aynası sayesinde daha güvenli bir şekilde araba kullanırlar.

Ekler

Deney/Etkinlik Resimleri: 

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Sonuçları görmek için UYGULA butonuna tıklayınız.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.