Balondan Roket Yapımı Deneyi

-A A +A

Deney/Etkinlik Dersi: 

Deney/Etkinlik Sınıfı: 

Deney/Etkinlik Malzemeleri: 

Deney/Etkinlik Güvenliği: 

Deneyin/Etkinliğin Yapılışı: 

Deney'in yapılış aşamaları aşağıdaki gibi. Dikkatlice takip ederseniz güzel bir roket elde edebilirsiniz. Büyük balon kullanmak daha uzun mesafelere gidebilen balon kullanmak anlamına gelir unutmayın.

  • Dikiş ipliğinden birkaç metre boyunda bir parça koparın. Pipeti bu ipe geçirin. Pipet ipliğin üzerinde kolayca kaymalı. Buna dikkat edin. İpliğin iki ucunu bir yerlere bağlamanız gerekiyor. Bu iş için iki sandalye kullanabilirsiniz. Bu arada iplik de gergin olmalı.
  • Balonu şişirin ve ağzına mandalı takın.
  • Şimdi de balonu pipete tutturmanız gerekiyor. Bunun için yapışkan bant kullanabilirsiniz.
  • İşte size bir "roket"! Ondan geriye doğru sayın ve 1 deyince mandalı çıkarın. Roketiniz hızla ileri doğru fırladı mı?

Deney/Etkinlik Sonucu: 

Bir cismi, örneğin bir sandalyeyi hareket ettirmek için bir kuvvet uygulamanız gerekir. Bunu biliyorsunuzdur! Peki, kuvvet uyguladığınız cismin de size aynı kuvveti uyguladığını biliyor muydunuz? Hem de ters yönde. Bunu insanlar çok uzun yıllar önce keşfetmiş. Hatta ünlü biliminsanı Newton, bunu "etki-tepki yasası" olarak adlandırmış. Bu yasaya göre, bir cisme bir kuvvet etki ediyorsa, mutlaka bu kuvvete eşit, ters yönde bir kuvvet daha vardır. İşte bunu kanıtlayan eğlenceli bir deney!

Şişmiş bir balonun içinde Sıkışmış hava vardır Mandalı çıkardığımızda, bu hava hızla dışarı çıkar. Balon da tam tersi yönde aynı hızla hareket eder.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.