Solucan Gübresi

-A A +A

Proje Türü: 

Alt Proje Türü: 

Bu Proje Ödüllendirilmiştir: 

Hayır

Proje Dersi: 

Proje Özeti: 

Proje Amacı:

Solucanlar, eski çağlardan bu yana yaşamını sürdüren yegane yaşam formudur. Toprak altında yaşamını sürdürürken, milyonlarca yıl maruz kaldığı patojenlere karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır. Solucanların dışkılarından elde edilen Solucan Gübresi ise sebze, meyve ve bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir.

Projemizin amacı solucan gübresinin bitki büyümesine etkisini ara araştırmak ve sergiye gelen misafirlerimize bu gübrenin önemini anlatmaktır. Solucan gübresi birçok insan için geçim kaynağı olmaya başlamıştır. Bu projemiz insanlarımıza yeni bir iş kapısı açılmasını da sağlayabilir.

Proje Özeti:

Solucan gübresi, sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübredir. Yapılan çalışmalar solucan gübresi ile yapılan tarımın daha verimli olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalara katkı sağlamak amacıyla bir deney yapmaya ve solucan gübresinin verimliliğini araştırmaya karar verdik. İki farklı bitki kullanarak deney düzeneğimizi kuracağız ve birine solucan gübresi ekleyerek araştırmamızı yapacağız. Sonucunda solucan gübresi kullanarak yetiştirdiğimiz bitkinin daha sağlıklı , daha hızlı ve daha verimli büyüyeceğini düşünmekteyiz.  Bunun yanında da son yıllarda solucan gübresi üretimi birçok insan için geçim kaynağı haline gelmiş bulunmakta. Bu projemizde solucan gübresinden haberi olmayan insanlara bu gübreyi göstermeyi ve bu iş kolu hakkında da farkındalık yaratmayı planlıyoruz.

Proje Yöntemi:

•    Bitkilerimizi daha sağlıklı ve verimli büyütebilmek bizim için önemlidir. Yaptığımız incelemeler, solucan gübresinin bitki büyümesine önemli bir katkısı olduğunu gösterdi. Türkiye genelinde özellikle son yıllarda üretimi artan solucan gübresi pazarı büyümeye devam ediyor. Herkesin kolaylıkla yapabileceği ve neredeyse her yerde üretilebilen solucan gübresi, daha çok organik tarım işi yapan çiftçiler tarafından kullanılıyor. Bu gübre çeşidi, verimliliği sayesinde çiftçilerin öncelik vermeye başladığı gübreler arasına girecek gibi gözüküyor. Bu yüzden solucan gübresini kullanmadan önce  bu gübrenin, bitki büyümesine etkisini bir kez daha araştırmak istedik. 
•    Solucan gübresinin bitki büyümesine etkisini araştırmak için öncelikle hipotezimizi oluşturduk.
•    Hipotezimiz “Solucan gübresini kullanarak yetiştirdiğimiz bitkiler daha verimli olur ve daha çabuk gelişir” şeklindedir. 
•    Projemiz için aynı özellikte 2 tür bitki alacağız. Bu bitkilerden birine solucan gübresini ekleyeceğiz. Diğer bitkide ise normal gübre kullanacağız.
•    Daha sonra bu bitkilerin aynı ortamlardaki gelişmelerini inceleyeceğiz. Ortam hazırlanırken deneyimizde sadece bitkilerimize eklediğimiz gübre türleri farklı olacaktır. Solucan gübresinin etkisinin öğrenilebilmesi için diğer ışık, sıcaklık, su miktarı gibi etkenler eşit tutulacaktır.
•    Öğrencilerimiz bitkilerimizin gelişimini hafta hafta kontrol edecekler ve bitkilerin fotoğraflarını çekecekler. Bu bitkiler ve fotoğraflarımız proje sergimizde sergilenecektir.
•     Solucan gübresinin yavaş yavaş insanlar için bir gelir kaynağı olduğu bilinmektedir. Bu projemiz solucan gübresini insanlara tanıtarak, yeni bir iş sahası oluşmasını sağlayabilir.

Yeni yorum ekle

Detaylı İçerik Arama

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.