Oyun Arkadaşlarım Basit Makineler

-A A +A

Bu Proje Ödüllendirilmiştir: 

Evet

Proje Yılı: 

Proje İli: 

Proje Dersi: 

Hazırlayan Öğrenciler: 

Atilla Yiğit
Uğur Yiğit
Mikail Köse, Erkan Koç

Proje Danışman Öğretmeni: 

Proje Özeti: 

Oyun Arkadaşlarım Basit Makineler
Oyun arkadaşlarım basit makineler adıyla başladığımız projede, öğrencilerin bölgelerinde yetişen fındık bitkisinden yola çıkarak bir fındık kırma makinesi yapmaya karar vermeleri doğrultusunda birbiriyle
uyum içinde çalışan bir basit makineler sistemi yapılmıştır.
Sistemimizdeki parçalar:
1) İki tane dişli çark: Çıkrığın çalışma prensibiyle bir kolla çevrilebilmektedir. Öğrencilerin eski bisiklet parçalarıdır.
2) Kaldıraç: Çıkrığa bağlı tel fındığı kıracak olan kaldıracı çıkrığın her dönüşünde aşağı yukarı hareket ettirmektedir. Çarka bağlı vida çıkıntısı ise fındığın kırıldığı yere kadar uzanan ucu vidaya takılacak şekilde kıvrılmış uzun yassı demir parçasını zemin üzerinde ileri geri hareket ettirmekledir (demir parça bir lastikle geri çekilmektedir). Bu şekilde fındık kırıldıktan sonra açılan boşluktan aşağı düşmektedir.
3) Eğik düzlem üstünde huni şeklinde fındığın bırakılacağı teneke bulunur. Huninin altındaki hareketli tahta bir lastikle zeminin ucuna bağlıdır ve fındıkların tek tek düşmesini sağlar. Fındık buradan geçerek eğik düzlemden inip kırılacağı yere tokmakla aynı zamanda ulaşır. Kırılır ve aşağı düşer.

Oyun Arkadaşlarım Basit Makineler
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.