Modüler Aritmetikle Okulun Adı Projesi

-A A +A

Bu Proje Ödüllendirilmiştir: 

Evet

Proje Yılı: 

Proje İli: 

Proje Dersi: 

Hazırlayan Öğrenciler: 

Hasan Yıldız
Seda Kök
Melek Bodur, İsmail Özkan

Proje Danışman Öğretmeni: 

Proje Özeti: 

"Matematik dersindeki modüler aritmetik konusunu daha iyi nasıl anlarız?" sorusuyla yola çıkan öğrenciler, kendi tasarımları olan bir takım materyaller geliştiriyorlar. Bu materyallerle okulun ismini oluşturan harfler peş peşe gelecek şekilde dizilmelerini sağlar. Yöntem ikili (BİNARİ) sistemden gelmektedir. GÖKÇEÇAKMAK İLKÖĞRETİM OKULU ifadesinin harfleri yirmi altıdır.
Bu harfler, ikili sisteme göre birden yirmi altıya kadar sıralanır. İlk harf (G-00001), ikinci harf (Ö-00010), üçüncüsü (K-00011),..., yirmi altıncısı (U-11010) olacak şekilde tahta plakaların üst tarafına beş kare çizilir ve bu kareler içinden kalem ve çubuk sığacak şekilde delinir. Birlerin üstü açık sıfırların ise üstü kapalıdır. Plakalar karıştırılır ve en sağdaki delikten kalem geçirilir ve kaleme
takılan plakalar en öne alınır. İkinci delikle de aynı hareket yapılır ve plakalar en öne alınır. Diğerleri de sırayla yapılır ve aynı şekilde plakalar öne alınır. Beş hareketle plakaların yerleri değiştirilmiş olur ve harflerin dizilimi gerçekleşir. Buradaki ince nokta, iki sayı kullanılmasıdır. Onlar da bir ve sıfır. Sıfır çubuğa takılacak olduğundan her seferinde küçük olan sayı en öne alınır ve bu şekilde sayılar küçükten büyüğe dizilmiş olur. Sayılar dizildiğinde ona göre işaretlenen harfler de dizilmiş olur.

Modüler Aritmetikle Okulun Adı Projesi
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.