Güvenli Robot

-A A +A

Proje Türü: 

Alt Proje Türü: 

Bu Proje Ödüllendirilmiştir: 

Hayır

Proje Dersi: 

Proje Özeti: 

Güvenli Robot

 PROJE TÜRÜ

TASARIM

PROJENİN AMACI

Ortamdaki ve sahip olduğu verileri değerlendirebilen,  kendi kendilerini kontrol edebilen, elektronik ve mekanik parçalardan oluşan makinelere robot adı verilir. Robotlar insanların yapamadığı pek çok işi yapabilen ve insanların yaşamını kolaylaştıran araçlardır. Robotlar okyanus derinliklerinde, yüksek sıcaklıklarda, havanın olmadığı gezegenlerde dolaşıp yüzlerce kilogram ağırlığındaki yükü taşıyabilirler. Robotlardan fabrika işlerinin yapılmasından da yararlanılır. Örneğin otomobil fabrikalarında otomobil boyayan, vida takan, parçaları kaynak yaparak birleştiren robotlardan faydalanılmaktadır. Projemizin amacı küçük bir robot tasarlayıp, robotlar hakkında  farkındalık yaratmaktır. Son dönemlerde ülkemizde robotik çalışmalar artış göstermektedir. Yine de bu çalışmaların yeterli olmadığı bilinmektedir. Bu konuda çağı yakalamak önemli bir konudur.  Diğer bir amacımız ise TSK yardımcı olmak için, engelden kaçan robotun  sumo robotunun ve çizgide ilerleyen robotun bileşimini kullanarak bir askeri araç tasarlamaktır.

PROJENİN ÖZETİ

 

Basit robotlar daha şimdiden günlük yaşantımızın bir parçası olmuş durumdalar. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde daha komplike akıllı robotlar hayatımızın içinde olacak . Servis sağlayıcı pazarın gelişiyor olması, aynı zamanda robotik teknolojisinin önündeki bariyerlerin kalkmasına, bu teknolojinin daha da öne çıkmasına yol açacak gibi gözüküyor.  Dünya ülkeleri özellikle askeri alanda bu çalışmalara hız vermiş durumdadır. Savunma sanayinde robotlar önemli bir yer tutmaktadır. Son dönemlerde ülkemizde robotik çalışmalara önem verilmekle birlikte, bu önemin yeterli olmadığı bilinmektedir. Bu sorundan yola çıkarak TSK’ya yardım amaçlı bir robot tasarlamaya karar verdik. Bunun için gerekli malzemeler kullanılacak ve engelden kaçan robotun,  sumo robotunun ve çizgide ilerleyen robotun bileşimini kullanarak bir askeri araç tasarlanacaktır.

Projenin Yöntemi

Günümüzde robotların en fazla kullanıldıkları alanların başında endüstri geliyor. Özellikle otomotiv endüstrisinde çok sayıda ve çeşitte robot kullanılıyor. İnsansız robotik hava araçları can güvenliğinin olmadığı ortamlarda kullanılıyor. Robotlar orman yangınlarından tutun da, acil durumlarda tahliye işlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaya başlamış durumdalar. Bu yüzden ülkemizde çağı yakalamak adına robotik çalışmalara çok daha fazla yer verilmesi gerekmektedir. Öğrenciler bu çalışmalara yönlendirilmelidir. Bunun için robotik çalışmalara karşı farkındalık oluşturmak gerektiğini düşünülmüştür. Bu durumdan yola çıkarak bir robot tasarlamaya karar verilmiştir.

Proje için, 

·        Arduino UMO R3 Klon,

·        MC33926 Arduino Uyumlu Çift Motor Sürücü Kartı – PL – 2503,

·        40 Pin Ayrılabilen Erkek – Erkek M – M Jumper Kablo, - 200mm,

·        HC – SR04 Ultrasonic Mesafe Sensörü,

·        Zumo Blade – Mini Sumo Robot Kızağı – PL – 1410,

·        6 V 500 RPM Redüktörlü Mikro DC Motor

·        6’lı AA Pil Yuvası ( Kapaklı ve Switchli)

·        JST Lipo Batarya Dişi Konektörü – 15 cm, 22 AWG

alınacaktır. Daha sonra bu parçalar birleştirilerek,  engelden kaçan robotun,  sumo robotunun ve çizgide ilerleyen robotun bileşimini kullanarak bir askeri araç tasarlanacaktır.

 

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.