Bitki Zararlarına Karşı Organik Tarım İlacı Elde Edilmesi

-A A +A

Bu Proje Ödüllendirilmiştir: 

Hayır

Proje Yılı: 

Proje İli: 

Proje Dersi: 

Hazırlayan Öğrenciler: 

Gülbahar Çelik
Gizem Göllü

Proje Danışman Öğretmeni: 

Proje Özeti: 

Sarımsağın çeşitli rahatsızlıklarda kullanıldığını duymuştuk. Araştırmalarımızda depolanmış sebzelerin zararlılardan korunmasında kullanıldığını öğrendik. İçeriğindeki fosforun diğer minerallere göre fazlalığı dikkatimizi çekti. Buğdayın çimlenme ve ilk büyüme döneminde kimyasal fosforlu gübre kullanıldığını öğrendik.

Sarımsağın suyunu bitki zararlılarına karşı kullanabilirsek, posasıyla kabuklarını da organik gübre olarak değerlendirip, buğdayın çimlenme ve ilk büyüme döneminde fosfor ihtiyacını karşılayabilirsek organik tarımla çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlayabilirdik.

Sarımsak suyunu lahana, pırasa zararlılarına karşı püskürterek kullandık.

Kış şartlarından dolayı hareketini gözlemleyebileceğimiz zararlı bulmakta zorlandığımızdan hayvanların üzerindeki etkisini solucanlarda gözlemledik.

Sarımsağın posasıyla kabuklarını saksıda toprakla karıştırıp sulayarak 18 gün beklettikten sonra 4 buğday tohumu ektik. Aynı anda sade toprağa, ayrıca sarımsak posası ve kabuklarla karıştırılmış toprağa 4 tohum ektik. 13°C sıcaklıkta, eşit miktarda sulayarak 1 ay gözlemledik.

Sarımsak suyundan canlıların uzaklaştığını, buğdayın ilk büyüme döneminde sarımsak atıklarının boy uzama hızını kısmen de olsa artırdığını gözlemledik.

İlkbaharda uzun süreli çalışmaların daha net sonuçlar verebileceğini düşünüyoruz.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.